zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bude muset muž rybníky zavézt zeminou?

21.04.2005
Voda
Bude muset muž rybníky zavézt zeminou?

Družec - Miloslav Voráček z Kladna toužil po podnikání v chovu rybího plůdku. V závěru roku 2000 projevil zájem o získání podmáčené louky v družecké lokalitě Na Rybníku. Na obecní úřad podal žádost o koupi, ten však na základě protestů některých místních obyvatel pozemek neprodal.

"Několik lidí se obávalo budoucího využití louky, které by mohlo být podle jejich názoru všelijaké," poznamenala starostka obce Marie Palková. V roce 2002 koupil podnikatel ze soukromého vlastnictví Štillerův mlýn a přilehlé pozemky. Od té doby se snažil opravovat tamní budovy a čistit areál od náletových dřevin a přestárlých stromů, z nichž padaly větve. Na veškeré úkony, jež tam prováděl, měl Voráček povolení. Obec dále požádal o svolení k vytvoření okrasných jezírek o velikosti do 16 metrů čtverečních, a dostal ho. Vzhledem k tomu, že jsou však objekty větší a vyžadují splnění dalších podmínek stanovených zákonem, byl pro jejich zřizování zapotřebí rovněž souhlas příslušných správních orgánů, jimiž jsou v tomto případě Stavební úřad v Kladně nebo odbor životního prostředí kladenského magistrátu. Ty však muž nekontaktoval.

"Počátkem dubna jsme vydali oznámení o zahájení řízení k odstranění stavby. Třetího května se uskuteční místní šetření," sdělil mluvčí kladenského magistrátu Ladislav Pavlík. "Výzvu k zastavení zemních prací jsem respektoval," vyjádřil se k věci Voráček. Na základě obav obyvatel Družce souvisejících se změnou režimu na louce a strachem z povodní vzniklo v obci občanské sdružení Kačák 2005, jehož hlavní náplní je ochrana přírody a obnova krajiny kolem Loděnického potoka.

"Jeho založení vítám. Věřím, že bude přínosem pro celé povodí Kačáku, nejen pro okolí jeho krajiny, ale i čistotu vody. Co se týká stylu podnikání pana Voráčka, myslím si, že je pro malé obce vhodné. Měli jsme obavy ze vzniku vrakovišť," uvedla starostka Palková. "Proti záměru budovat rybníky nic nemám, pokud to nebude narušovat životní prostředí," dodal jeden z místních Miroslav Vacek.

Zdroj: Kladenský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí