zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Miliarda lidí nemá k dispozici čistou vodu

21.04.2005
Voda
Miliarda lidí nemá k dispozici čistou vodu
Více než miliarda lidí ve světě odebírá pitnou vodu ze znečištěných pramenů, studní nebo řek. U příležitosti Světového dne vody to uvedl Dětský fond OSN ( UNICEF).
Na nemoci, které jsou důsledkem znečištěné vody, každý den podle UNICEF umírají přibližně čtyři tisícovky dětí. Téměř polovina lidí na planetě - tedy asi 2,6 miliardy - se musí obejít bez jakýchkovliv sanitárních zařízení jako kanalizace nebo čističky odpadních vod.
Přibližně čtyři stovky milionů dětí má denně k dispozici méně než dvacet litrů vody. To znamená, že každé páté dítě musí vystačit s menším množstvím, než je absolutní minimum, které každý člověk potřebuje k pití, vaření a k hygieně.
Nejhorší situace je přitom zejména v jižní části Sahary, kde se bez čisté vody musí obejít celých třiačtyřicet procent tamních obyvatel. V tomto regionu umírá také z těchto důvodů každé páté dítě dříve, než dosáhne pěti let.
Bez dostatku čisté pitné vody žije mnoho obyvatel Asie. Pouze v Číně je to podle UNICEF 288 milionů osob, tedy přibližně tolik jako na africkém kontinentu vůbec.
Obecně platí, že v horší situaci jsou obyvatelé venkova než měst. Zdravotní riziko kvůli nedostatečné kanalizační síti je ale větší ve slumech v okolí velkých měst.
Na druhé straně se zvýšil podíl lidí, kteří mají dost pitné vody, a to na osmdesát tři procent ze 77 procent v roce 1990. UNICEF však upozorňuje, že s touto situací se nelze spokojit.
Už velice prostá hygienická opatření mohou zachraňovat život, uvádí ve své zprávě UNICEF. Pouze mytí rukou mýdlem je údajně s to snížit výskyt průjmových onemocnění o čtyři desítky procent. Nyní na průjmy ročně umírá 1,8 milionů dětí do pěti let.
Světový den vody vyhlásilo Valné shromáždění Organizace spojených národů v roce 1992; ustaven byl na summitu Země v Riu de Janeiro v červnu 1992.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí