zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Problémy s e-odpadem

26.04.2005
Odpady
Problémy s e-odpadem
Když v roce 1970 začínal Den Země, optimističtí ekologové předpovídali, že technologický vývoj pomůže omezit závislost společnosti na uhlí, ropě, insekticidech a dalších látkách znečišťujících životní prostředí. O 35 let později však velkou část problémů s odpady způsobují právě ony technologie.

Tuny vyřazených počítačů, monitorů, televizí a další elektroniky představují nebezpečí nejen pro přírodu, ale následně i pro lidi. Vůbec nejnebezpečnější jsou ale ta nejmenší zařízení jako mobilní telefony, hudební přehrávače, kapesní herní konzole a další mobilní elektronika.

Podle Environmental Protection Agency jen ve Spojených státech každoročně přibude 160 milionů zastaralých, rozbitých nebo jinak nepoužitelných mobilních telefonů, což je obdoba 65.000 tun odpadu. Z toho se recyklují pouze necelá dvě procenta a nikdo přesně neví, kde končí ten zbytek. Evropská unie je v tomto směru o něco před Amerikou, takže se od července 2006 v žádném členském státě nebudou smět prodávat nové telefony obsahující olovo nebo jiné toxické látky. Mobilní telefony však rozhodně nejsou to jediné, co ekonadšence trápí - podle výzkumu společnosti Gartner Inc. se jen v USA každý den vyřadí něco kolem 133.000 PC. Kdyby každé PC vážilo v průměru 5 kg, dělá to ročně 242.725 tun odpadu…

A opět se nám tu vynořuje ona nerudovská otázka: Kam s ním???

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí