zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lipno se při povodni rozlije do Rakouska

26.04.2005
Voda
Lipno se při povodni rozlije do Rakouska

Lipno nad Vltavou - O čtyřicet centimetrů by se měla zvýšit maximální hladina lipenské nádrže. Jedná se o jedno z opatřeních, aby nádrž lépe zvládla velkou vodu. Při vyšší hladině zalije voda na dvou místech i rakouské území.

"V žádném případě však změna maximální hladiny nádrže ze 725,6 metru nad mořem na 726 metrů neznamená, že v létě bude v Lipně více vody. Hladina zůstane na stejné úrovni jako v minulých letech," zdůraznil ředitel Povodí Vltava závodu Horní Vltava Zdeněk Zídek.

Změna manipulačního řádu přehrady je nutná, aby nádrž lépe zachytila případnou povodeň. "Prozkoumali jsme hráz a prověřili, že s menšími stavebními úpravami snese hladinu o čtyřicet centimetrů vyšší. Tuto kótu nesmí voda nikdy překročit. V roce 2002 jsme překročili maximální hladinu o sedm centimetrů. Do koryta jsme vypouštěli 320 metrů krychlových za vteřinu. Případná destrukce hráze by znamenala, že do koryta by vytékalo 11 000 metrů krychlových za vteřinu," zdůraznil Zdeněk Zídek.

Při vyšší hladině zalije voda na dvou místech rakouské území. "Musíme získat souhlas vlastníků, zda je možné pozemky zatopit. To by se však stalo jen při modelové povodni a pouze na 90 hodin."

Možností, jak by si na Lipně mohli poradit s povodní, je několik. "Ideální by bylo mít k dispozici předpověď srážek na měsíc dopředu. To je bohužel technicky nemožné. Předpověď dostáváme na dva dny dopředu, a to na druhý den jen s padesátiprocentní pravděpodobností," konstatoval Zdeněk Zídek.

Řešením by bylo i držet v přehradě méně vody. "Loni jsme si ověřili, že to není možné. Znamenalo by to, že v létě by po celém pobřeží byl až sto metrů široký pruh bláta. Nádrž by tak byla pro turistiku nevyužitelná," zdůraznil Zdeněk Zídek. Povodí chce dosáhnout i zvýšení maximálního neškodného odtoku z nádrže ze 60 na 90 metrů krychlových, tak jak tomu bylo před rokem 1996.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí