zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čistírna ústecké Setuzy funguje v plném provozu

26.04.2005
Voda
Čistírna ústecké Setuzy funguje v plném provozu

Ústí nad Labem - Opravená čistírna odpadních vod v ústeckých provozech potravinářské firmy Setuza získala kolaudační rozhodnutí a již funguje v plném provozu. Investice za 120 milionů korun by měla přispět ke zvýšení ochrany před znečišťováním Labe. Moderní technologie by měla také zabránit případné ekologické havárii, řekla mluvčí podniku Marie Logrová. Firma musela čistírnu mimo jiné opravit proto, aby splnila normy Evropské unie.

Rekonstrukci staré čistírny zahájila v lednu 2003. Ve zkušebním provozu byl modernizovaný objekt od dubna loňského roku do letošního března.

Součástí rekonstrukce je nový systém dočišťování odpadních vod firmy před jejich vypouštěním do Labe a výstavba záchytných nádrží. Ty by měly při přívalových deštích zabránit přeplnění čistírny a ohrožení jejího chodu.

Práce na čistírně zkomplikovaly povodně v roce 2002, jež narušily okolní objekty. Původní odhad nákladů v projektu připravovaném ještě před záplavami byl 80 milionů korun.

"Narušena však byla kanalizace, lapače i betonové skelety, odstranění povodňových škod stálo více než 30 milionů korun," uvedla Logrová.

Na rekonstrukci získala firma od Státního fondu životního prostředí zvýhodněnou půjčku 80 milionů korun, o níž rozhodl v roce 2002 bývalý ministr životního prostředí Miloš Kužvart.

Zdroj: Severočeské noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí