zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Již šest let je vyhlašována přírodní rezervace Voskop

27.04.2005
Příroda
Již šest let je vyhlašována přírodní rezervace Voskop

Lokalita v jihozápadní části Českého krasu zvaná Voskop je unikátním územím zejména z hlediska ochrany přírody. Pozoruhodná je bohužel i v jiných ohledech. Pozítří (28. dubna) uplyne rovných šest let od prvního vyhlášení záměru o zřízení přírodní rezervace.

Na Voskopu se mísí zachovalé lesy s původní stepí. Průzkumy hovoří o neobyčejné druhové bohatosti výskytu hmyzu a rostlin. Byly tu nalezeny zcela nové druhy hub. Žijí zde desítky druhů ptáků, několik druhů netopýrů. V názoru na ochranu území se shodují odborníci z řady disciplín a vyhlášení rezervace se zdá jako logický krok.

            Problém spočívá v tom, že lokalita se nachází v dobývacím prostoru Velkolomu Čertovy schody. Ten již v minulosti vrchol Voskopu odtěžil a nyní jde o zachování zbytku vysoce cenného území před nenávratnou devastací. Malá část navržené rezervace je na ploše již povolené těžby a státní správa tak před těžařem ustupuje.

“Nechápeme, proč nebyla přírodní rezervace Voskop ještě vyhlášena. Všichni včetně zástupce těžební firmy (viz chronologický přehled) tvrdí, že vyhlášení rezervace podporují,” uvádí místopředseda Dětí Země Martin Hyťha.

V návaznosti na předání Petice pro Český kras a českou krajinu upozornily Děti Země na vleklost problému Správu CHKO Český kras. Děti Země také již dříve předaly odborné podklady (botanický, mykologický a entomologický průzkum a rovněž právní analýzy), které nechaly k této kauze zpracovat.

Chronologický přehled aktivit vztahujících se k vyhlášení rezervace Voskop

·       od roku 1998 probíhá dokumentace významu území Voskop;

·       v dubnu 28. 4. 1999 byl oficiálně oznámen záměr vyhlášení chráněného území Voskop;

·       16. 11. 2000 Velkolom Čertovy schody zasílá SCHKO dopis s popisem možných následků jednostranného vyhlášení chráněného území;

·       12. února 2001 zasílá víceprezident belgické společnosti Lhoist (vlastnící 50% Velkolomu Čertovy schody) dopis tehdejšímu premiérovi Miloši Zemanovi, kde snahu o vyhlášení rezervace označuje za omezování podnikání;

·       13. února 2001 byl upraven a znovu vydán záměr o vyhlášení CHÚ Voskop. Tento záměr byl proti původnímu značně upraven ve prospěch těžaře. Zejména ochranné pásmo bylo zmenšeno z původních padesáti na pouhých pět metrů;

·       8. února 2005 uvádí Jan Šroubek, generální ředitel Vápenky Čertovy schody v článku MF Dnes: “Vyhlášení rezervace Voskop nijak neblokujeme. Naopak, máme zájem, aby bylo chráněné území zřízeno."

Kontakty:

Správa CHKO Český kras - tel.: 311 681 713, e-mail: ckras@iol.cz

Českomoravský cement (vlastník 50% Velkolomu Čertovy schody) – tel.: 311 641 111,  e-mail: info@cmcem.cz

Lhoist (vlastník 50% Velkolomu Čertovy schody) – tel.: 311 657 850,  e-mail: prodej@lhoist.com

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí