zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Arnika navrhla na Ropáka starostu Bohumína

28.04.2005
Obecné
Arnika navrhla na Ropáka starostu Bohumína

PRAHA – Na Ropáka roku 2004 sdružení Arnika nominovalo starostu Bohumína Ing. Petra Víchu. Důvodem nominace bylo prosazování výstavby strategické průmyslové zóny Dolní Lutyně na úkor ptačí oblasti Heřmanský stav-Odra-Poolzí. Vyhlášení výsledků anket o antiekologický čin ROPÁK 2004 a antiekologický výrok ZELENÁ PERLA 2004 se uskuteční v pátek 29. 4. 2005 od 18:00 hodin v brněnském Divadle Radost. Akci tradičně pořádají Děti Země Brno. Arnika na Ropáka navrhla také hejtmana středočeského kraje Petra Bendla a  jeho bývalého náměstka pro životní prostředí Františka Váchu.

Starosta Bohumína v roce 2004 prosazoval výstavbu strategické průmyslové zóny pro Moravskoslezský kraj. Tato zóna by měla vzniknout na území navrženém jako ptačí oblast v evropském systému ochrany přírody Natura 2000 a její výstavba by byla závažným porušením závazků ČR vůči EU. Za to by Českou republiku mohly postihnout velmi výrazné finanční sankce.

Oblast Dolní Lutyně je také jedinou lokalitou na severní Moravě, kde funguje zemědělská prvovýroba a řada prosperujících farem. Ing. Petr Vícha obhajoval výstavbu průmyslové zóny s argumentem, že se jedná o jediné možné řešení katastrofální nezaměstnanosti v regionu. To však zpochybňují mimo jiné závěry Nejvyššího kontrolního úřadu i zkušenosti s jinými velkými průmyslovými zónami, které investoři opustili poté, co se v některé z jiných zemí objevily výhodnější ekonomické a daňové podmínky.

„Postoj starosty Bohumína je spíše prvoplánovým politickým gestem, které může významně poškodit Českou republiku na mezinárodní úrovni, než promyšlenou strategií na řešení problémů regionu,“ okomentoval nominaci bohumínského starosty Martin Skalský ze sdružení Arnika.

Vedle Petra Víchy Arnika navrhla na titul Ropák roku 2004 také dva přední politiky Středočeského kraje - hejtmana Petra Bendla (ODS) a jeho bývalého náměstka pro životní prostředí Františka Váchu (KDU-ČSL). Svoji kandidaturu si vysloužili za prosazování výstavby nových spaloven odpadů používajících plazmové technologie, špatné zadání studie v Lysé nad Labem a prosazování průtahu dálnice D3 Posázavím. Petr Bendl také prosazoval výstavbu zkušebního polygonu Škoda v bývalém vojenském prostoru Mladá. Další informace k nominaci Petra Bendla a Františka Váchy najdete v tiskové zprávě Arniky na adrese: www.arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí