zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Těžbě dala obec zelenou

28.04.2005
Geologie
Těžbě dala obec zelenou
Lukavec - Životní prostředí v Lukavci, vesnici, do které ještě před několika lety vítr vanul zdraví škodlivé látky z nedaleké Lovochemie, se hodně zlepšilo. Už zhruba před třemi lety nechal podnik z Lukavce odstranit měřič škodlivin s tím, že už není potřeba. Asi ze všeho tedy nejvíce místním lidem prospěla ekologizace provozu Lovochemie. Paradoxně však také ukončení provozu nedalekého překladiště kamionů RO-LA. "Kamiony totiž většinou nerespektovaly dopravní značení a cestu si zkracovaly obcí, takže doprava zde přinesla nejednu nebezpečnou situaci. Navíc nám zhoršovaly čistotu ovzduší," uvedl lukavecký zastupitel Ladislav Zalabák.
Mnozí se proto pozastavují nad tím, proč Lukavečtí dali zelenou těžbě štěrkopísku, který by ráda na hranici obce a sousedních Keblic těžila firma se sídlem v Toušni. "Těžba štěrkopísku by nám výrazně vylepšila obecní rozpočet, ze kterého budeme ještě několik let splácet dluhy za plynofikaci, vodovod a kanalizaci," vysvětlil starosta Josef Hlaváček. Obavy z prašnosti a z celkového zatížení životního prostředí podle něj nejsou na místě. "Existuje totiž projekt, jak by následně měla probíhat rekultivace. Například pískovna u Mělníka je velice pěkně zrekultivovaná a vodních ploch není nikdy dostatek," dodal zastupitel Zalabák.
O tom, kdy se štěrkopísek začne mezi Lukavcem a Keblicemi těžit, dosud nebylo rozhodnuto. Každopádně zastupitelstva obou obcí dala projektu zelenou.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí