zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Břeclavsku uhynulo hned šest stovek včelstev

28.04.2005
Příroda
Havárie
Na Břeclavsku uhynulo hned šest stovek včelstev
VLASATICE - Šest stovek včelstev uhynulo v uplynulých dnech v okolí Vlasatic na Břeclavsku. O své včely přišly desítky chovatelů, škody se předběžně odhadují na milion korun.

Po příčinách neštěstí s veterináři pátrají také policisté, úhyn mohlo podle odborníků způsobit použití nevhodného postřiku na polích.
" Musíme zjistit, zda někdo úhyn nezpůsobil úmyslně. Kriminalisté také prověřují, zda nebyl spáchán trestný čin poškozování cizí věci," potvrdila mluvčí břeclavské policie.
Odborníci se shodují, že úhyn je neobvykle rozsáhlý, na návštěvy veterinářů a policie se tak v nadcházejících dnech musejí připravit zemědělci z Vlasatic i okolí. Dotazováni budou na to, jaké prostředky při jarních pracích na polích použili.
Podle některých informací již uhynulo několik včelstev také v sousedních Troskotovicích na Znojemsku. Ekologové ale tvrdí, že úhyn nebude mít na přírodu velký vliv. " Maximálně se může v postižené oblasti snížit objem vypěstovaných hospodářských plodin," soudí například Mojmír Vlašín z Ekologického institutu Veronica.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí