zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přibyslav bude na skládce odpadů vyrábět elektřinu i kompost

02.05.2005
Odpady
Přibyslav bude na skládce odpadů vyrábět elektřinu i kompost

PŘIBYSLAV (Havlíčkobrodsko) -- Přibyslav na Havlíčkobrodsku na příští rok připravuje rozšíření skládky, na niž komunální odpad ukládá více než 100 obcí. V areálu také vybuduje kompostárnu a sběrný dvůr. Ze skládkového plynu začne vyrábět elektřinu. Investice zhruba za 45 milionů korun se budou provádět několik let, řekl dnes ČTK starosta Jan Štefáček.

Na zařízení, která zajistí další zpracování odpadu, by město mohlo získat dotaci od státu nebo z fondů EU, řekl starosta. Na skládce se odpad zatím převážně jen ukládá. K rozšíření činnosti město tlačí přísnější legislativa. Podle ní by měl objem odpadu ukládaného na skládky v nejbližších letech zásadně klesnout.

Vybudování kompostárny a sběrného dvora bude stát až 25 milionů. Na skládce se bude zpracovávat biologicky rozložitelný odpad, třeba zbytky zeleně ze zahrádek. Vzniklý substrát chce město prodávat zahradníkům. Pokud pro něj nebude odbyt, poslouží při rekultivaci skládky. Po ukončení ukládání se celá plocha musí překrýt vrstvou kvalitnější zeminy, v níž by mohla růst tráva nebo keře. Za metr krychlový se v kraji platí asi 600 korun.

Zařízení na zpracování bioplynu bude stát osm milionů. Po dohodě s městem je investuje soukromá společnost. Vyrobenou elektřinu bude dodávat do sítě za výhodnější ceny, platné pro obnovitelné zdroje. Odpadní teplo se použije při kompostování, aby se urychlilo tlení zbytků. Za bioplyn dá investor městu do pokladny v prvním roce provozu čtvrt milionu korun, platby v dalších letech budou záviset na množství plynu.

Dosavadní zhruba čtyřhektarový areál u místní části Ronov nad Sázavou se zaplní do roku 2007. Rozšíření plochy zhruba na dvojnásobek se bude provádět postupně. Za první část město vydá asi osm milionů korun. Skládka je v provozu přes deset let. Dosud na ní bylo uloženo skoro 330 000 tun odpadu.

Věra Stejskalová
Zdroj: Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí