zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slunce a písek za třináct miliard eur

03.05.2005
Obecné
Slunce a písek za třináct miliard eur
Látat díry ve státním rozpočtu je možné mnoha způsoby. Když ale předseda italské vlády Silvio Berlusconi svěřil minulý týden post vicepremiéra nového kabinetu bývalému ministru hospodářství Giuliu Tremontimu, nečekal, že jeho spolustraník přijde se sanačním návrhem, který vyvolá v celé zemi zděšení.
Tremonti totiž krátce po nástupu do úřadu prohlásil, že by se vůbec nebránil tomu, aby Itálie prodala do rukou soukromých investorů tři a půl tisíce kilometrů pláží lemujících Apeninský poloostrov. Přesněji, aby jim je pronajala na sto let. "Všichni hovoří o potřebě podporovat turistický průmysl, k tomu je ale nezbytná náležitá infrastruktura. Pokud máme čelit přílivu turistů z Číny či Indie, musíme mimo jiné investovat do letišť se čtyřmi ranvejemi," rozvíjel Tremonti své plány v diskusním pořadu televizního kanálu TG5.
Berlusconi se sice pokusil od vicepremiérova nápadu distancovat, do Tremontiho se ale mezitím pustil ministr vnitra Giuseppe Pisanu i celá opozice. Jak se navíc ukázalo, Tremontiho projekt nespadl z čistého nebe. Vládní agentura Patrimonio SpA pověřená odhadem cen pozemků vlastněných státem již spočítala, že prodej pláží by mohl vynést okolo třinácti miliard eur.
Tato suma představuje jedno procento hrubého domácího produktu země, na ulici ji ale Tremonti jen tak nenalezne.
Představa, že by se prosluněné italské pobřeží dostalo do rukou podnikavců, kteří je "zušlechtí" způsobem, jaký již předvedli v minulosti na řadě míst Toskánska či Ligurie, vystrašila především ekology.
"Vůbec nemám v úmyslu vybetonovat a ničit chráněná území," brání se Tremonti, nikdo mu ale nevěří. Sdružení provozovatelů pláží jeho nápad totiž vítá a je připraveno zahájit na patřičných místech intenzivní lobbing.
Itálie je čtvrtou nejvýznamnější turistickou destinací na světě. Zemi každoročně navštíví na čtyřicet miliónů turistů, dvě třetiny z tohoto počtu oblehnou právě italské pláže a do státní pokladny přinesou zhruba 150 miliard eur. To je téměř desetina rozpočtu.
Podle odhadů Evropské komise dosáhne v příštím roce rozpočtový deficit Itálie téměř 60 miliard eur. Berlusconimu, který hodlá snižovat daně a do rozvoje Mezzogiorna, italského jihu, investovat dvaadvacet miliard, se bude hodit každá položka z kolonky "zvláštní příjmy". Prozatím se ale tváří, že Tremontiho návrh pokládá za nesmysl.
Podobně jako někdejší šéf vyšetřovatelského týmu Mani pulite Antonio di Pietro. Předseda opoziční Itálie hodnot se vicepremiéra rovnou zeptal, kdy hodlá prodat římské Koloseum.
Své si o Tremontiho plánech myslí také ministr životního prostředí Altero Matteoli, další člen vládní formace Vzhůru, Itálie. Ten o víkendu oznámil, že jeho resort využije výsostního předkupního práva a realitní společnosti Nuova Gallura raději zaplatí tři milióny eur, než aby dopustil, že se do soukromých rukou dostane dvousethektarový ostrůvek Budelli, který je součástí chráněného území u severního pobřeží Sardinie.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí