zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zakladatel Greenpeace Hunter podlehl rakovině

05.05.2005
Obecné
Zakladatel Greenpeace Hunter podlehl rakovině
Spoluzakladatel celosvětově působící ekologické organizace Greenpeace Bob Hunter zemřel ve věku 64 let. Oznámila to včera v kanadském Torontu tato organizace, podle níž podlehl rakovině prostaty.
Hunter působil původně jako novinář listů Vancouver Sun a Winnipeg Tribune. V roce 1971 se spojil se skupinou ochránců životního prostředí a popularizoval jejich cestu v rybářském člunu Greenpeace, jejímž prostřednictvím protestovali proti chystaným jaderným zkouškám americké armády na Aljašce.
O dva roky později byl Hunter zvolen prvním předsedou ekologické organizace, která si dala jméno po onom rybářském člunu.
Hunter činnost organizace nasměroval především na mediálně přitažlivé radikální akce protestující proti lovu velryb a tuleňů, později proti potápění chemického a jaderného odpadu do oceánů. Svým způsobem psaní dovedl popularizovat činnost organizace ve veřejnosti, nehledě na často krajní postoje a radikální postupy. Je například původcem označení "duhoví bojovníci" (Rainbow Warriors) pro aktivisty organizace. Ta se postupně rozrostla a vytvořila pobočky v řadě zemí a částí světa.
V poslední době Hunter působil jako odborník na ekologické záležitosti ve dvou torontských televizích. Měl tam také vlastní pořad Paper Cuts, v němž komentoval zprávy z tisku.
Renomovaný časopis Time jej nedávno zařadil mezi desítku "největších ekologických hrdinů" minulého století.
"Hunterův duch bude žít dál v lidech, které inspiroval, ve velrybách, které zachránil, a v organizaci, kterou pomáhal vytvářet," praví se v prohlášení Greenpeace.
Organizace, již Hunter založil, dnes působí ve více než 40 zemích a má přes dva milióny registrovaných členů.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí