zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kulatý stůl 1 – Cestovní ruch a životní prostředí

05.05.2005
Obecné
Kulatý stůl 1 – Cestovní ruch a životní prostředí
 

Debatu o vztazích mezi cestovním ruchem a životním prostředím řídil poradce ECEAT CZ Ing. Michal Burian, Ph.D. a se stěžejními příspěvky v ní vystoupili Doc. RNDr. Josef Zelenka z Univerzity Hradec Králové, ředitelka odboru lidských sídel a člověka Ministerstva životního prostředí Ing. Martina Pásková, Ph.D. a Ing. Šárka Tittelbachová z odboru koncepce a mezinárodní spolupráce v cestovním ruchu Ministerstva pro místní rozvoj.

Josef Zelenka hovořil o optimalizaci cestovního ruchu a minimalizaci jeho negativních dopadů. Mezi jiným si také posteskl, že pokud se mluví o úspěších, je to většinou ve spojitosti s kvantitou a udržitelnost z hlediska životního prostředí je jaksi v pozadí. Upozornil, že existují komunity, které nechtějí být cestovním ruchem rušeny. Certifikaci kvality služeb označil za záruku kvality jak pro zákazníka, tak pro životní prostředí.

Martina Pásková otevřela staré téma, proč se Ministerstvo životního prostředí pouští do cestovního ruchu (neřekla to sice implicitně, ale z jednoho semináře na Regiontouru v Brně vyplývá, že v pozadí jsou mimo jiné i napjaté vztahy se Svazem měst a obcí). Za stěžejní otázky považuje způsob, jak sloučit zájmy rozvoje venkova a ochrany přírody a jak najít kompromis mezi komercí a ochranou životního prostředí. Východisko vidí v síti šetrné turistiky a systému ekocertifikace služeb na dobrovolném základě.

Šárka Tittelbachová upozornila na to, že se neustále mluví o destinačním managementu, ale ve skutečnosti není nikde žádný vidět.

Michal Burian podal obecné informace o ECEAT jako o mezinárodní organizaci s národními partnery, jejichž cílem je podpora šetrného cestovního ruchu. Zdůraznil, že podniky o 1 – 5 zaměstnancích (a takových je v cestovním ruchu drtivá většina) nemohou nikdy dosáhnout například na certifikát ISO. Proto je certifikuje ECEAT (udělil už 143 ekocertifikátů).

Následná debata se mimo jiné točila kolem velkých problémů, které způsobuje politické rozdělení republiky na kraje versus rozdělení na turistické regiony a oblasti, a to zejména v oblasti spolupráce, financování a marketingu.

Text a foto Dean Valášek
Zdroj: http://www.cot.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí