zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Magistrát chce tři miliardy na čistírnu odpadních vod

05.05.2005
Voda
Magistrát chce tři miliardy na čistírnu odpadních vod

Pražský magistrát bude chtít od Evropské unie na přestavbu čistírny odpadních vod na Císařském ostrově téměř tři miliardy korun. Radní dnes také rozhodli o tom, že o dalších 2,1 miliardy požádají ministerstvo financí, informoval magistrát. Celková rekonstrukce čistírny, nutná kvůli předpisům unie na vypouštění odpadních vod, přijde na více než devět miliard korun.

Žádost o téměř tři miliardy korun bude směřovat na unijní fond soudržnosti. Kromě dotace od ministerstva financí by Praha chtěla získat ještě 50 milionů korun od Státního fondu životního prostředí.

Pokud by magistrát se žádostmi uspěl, z vlastních peněz by hradil zhruba čtyři miliardy korun. Podle radního Miloše Gregara (ODS) to budou peníze vybrané z vodného a stočného, z městského rozpočtu a z příspěvku provozní firmy Pražské vodovody a kanalizace.

"Udělali jsme první krok k tomu, abychom mohli včas podat žádosti o dotace," podotkl Gregar k dnešnímu rozhodnutí městské rady. Současná čistírna není vyhovující. Pokud nebude přestavěna, městu by hrozily po roce 2010 od unie pokuty.

Zásadní podmínkou pro rekonstrukci čistírny bylo listopadové rozhodnutí zastupitelů, kterým umožnili to, aby zařízení bylo na ostrově i po roce 2010. Nyní se připravuje další změna územního plánu, podle kterého se čistírna rozšíří do oblasti takzvaných zahrádek. Změna souvisí s úpravou projektu. Díky ní bude přestavba o polovinu levnější, než se původně předpokládalo.

Zdroj: www.estav.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí