zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plzeňský magistrát nedodržel slib a dosud nezačal používat recyklovaný papír

13.05.2005
Obecné
Plzeňský magistrát nedodržel slib a dosud nezačal používat recyklovaný papír

PLZEŇ – Magistrát města Plzně nedodržel svůj slib, který dal již v říjnu 2003 Dětem Země (1). Tato organizace se připojila ke kampani sdružení Arnika Šetrné papírování a oslovila 12 plzeňských úřadů, aby začaly používat recyklovaný papír. Většina institucí reagovala kladně. Stále je však na Plzeňsku řada úřadů, které recyklovaný papír dosud nepoužívají nebo jen v minimálním rozsahu. Odhalil to průzkum, který v Plzeňském kraji provedla Markéta Kušičková v rámci kampaně Arniky Šetrné papírování (2).

Recyklovaný kancelářský papír podle Markéty Kušičkové nepoužívají například ÚMO Plzeň 2, ÚMO Plzeň 6, ÚMO Plzeň 7 a městské úřady v Domažlicích, Horažďovicích či Horšovském Týně. „Úplně nejhorší situace z hlediska ekologického provozu je na ÚMO Plzeň 8, který jako jediný ze všech sledovaných úřadů netřídí ani odpad,“ podotkla Kušičková. ÚMO Plzeň 4 sice také recyklovaný papír nepoužívá, ale za každých 50 balení kancelářského papíru, který odebere, je vysazen strom.

Většina úřadů v Plzeňském kraji odpad třídí a zhruba na dvou třetinách úřadů se používá i recyklovaný kancelářský papír. Pouze na dvou úřadech z devatenácti však jeho spotřeba přesahuje 50 %. S recyklovaným papírem se úředníci nejčastěji setkávají ve formě obálek a jako s hygienickou potřebou (ubrousky, utěrky, toaletní papír).

Na úřadech se většinou třídí papír, plasty, nebezpečný odpad a také sklo. Pracovníci ÚMO Plzeň 1 a 7 oddělují i nápojové kartony. Jako hojně užívaný výrobek šetřící energii označila většina úřadů úsporné zářivky a žárovky. Mnohem méně jsou zastoupeny např. ekologicky šetrné čistící prostředky.

Poznámky:

(1) Většina plzeňských úřadů v minulosti přislíbila, že začne používat recyklovaný papír - viz tisková zpráva z října 2003 http://www.detizeme.cz/zprava.shtml?x=148894

(2) Získané údaje pocházejí z dotazníku, který Markéta Kušičková zaslala 19 úřadům v Plzeňském kraji v březnu 2005. Osloveny byly tyto úřady: ÚMO Plzeň 1-10, Magistrát města Plzně, Krajský úřad Plzeňského kraje, MěÚ Rokycany, MěÚ Tachov, MěÚ Klatovy, MěÚ Domažlice, MěÚ Horažďovice, MěÚ Horšovský Týn a MěÚ Blovice. Jedná se o údaje za rok 2004.

(3) Markéta Kušičková ještě jako studentka Pedagogické fakulty v Plzni vyzvala 11 úřadů v Plzeňském kraji v listopadu 2003, aby používaly při své práci recyklovaný papír - viz tisková zpráva http://papir.arnika.org/tz.shtml?x=154229

Kontakt:

Markéta Kušičková, tel.: 775 960 174, e-mail: mkusickova@gmail.com

Milan Návoj, Arnika - Šetrné papírování, tel. 222 781 471, e-mail: milan.navoj@arnika.org
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí