zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hnutí DUHA komentuje programové prohlášení vlády

16.05.2005
Obecné
Hnutí DUHA komentuje programové prohlášení vlády

Hnutí DUHA dnes přivítalo, že vláda v novém programovém prohlášení odmítla plány ministra průmyslu na seškrtání důležitých ekologických zákonů.

Paroubkův kabinet ve svém programu výslovně slibuje, že „[n]epřipustí snížení úrovně ochrany životního prostředí a přírody jako důležitého předpokladu pro zajištění kvalitních podmínek pro život občanů“ a zachová současnou úroveň občanských práv“ v ekologických zákonech. Ministerstvo průmyslu a obchodu minulý týden představilo svůj návrh, kde požaduje razantní škrty v legislativě, která chrání zdraví lidí před znečištěním.

Mezi klíčové pozitivní body vládního programu podle Hnutí DUHA patří:

·        závazek projednat koncepci ekologické daňové reformy a předložit návrhy příslušných zákonů;

·        záměr investovat do péče o krajinu přinejmenším stejný díl evropských zemědělských dotací jako v letech 2004-2006;

·        plán podpořit rozvoj kombinované dopravy s cílem snížit počet kamionů na silnicích, slib zajistit „financování údržby a oprav…železniční sítě“ a rozhodnutí připravit takovou dopravní politiku, která dokážesnížit vliv na životní prostředí“.

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

„Nedovedu si představit, jak by někdo dokázal s vážnou tváří interpretovat materiál ministerstva průmyslu jako záměr, který je v souladu s tímto programovým prohlášením. Kabinet zkrátka razantní škrty v zákonech, které mají chránit zdravý život každého z nás a zajišťují lidem informace o znečištění, hned v zárodku rázně zatrhl. Že to vláda nevzdala a hodlá ještě do voleb navrhnout ekologickou daňovou reformu, je velmi dobrá zpráva. Vláda letos a příští rok rozhodne o investicích zemědělských dotací až do roku 2013 a dosavadní rozdělení je poměrně dobré, takže rozhodnutí dát stejný díl opět do péče o krajinu znamená dobrou zprávu.“

Kontakt:

Vojtěch Kotecký, telefon 604 202 470, 222 514 759, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí