zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hromady odpadků uklízelo v Jizerských horách přes 530 lidí

17.05.2005
Odpady
Hromady odpadků uklízelo v Jizerských horách přes 530 lidí
LIBEREC - S jarním úklidem Jizerských hor po bezohledných turistech pomohlo do nedělního odpoledne přes 530 dobrovolníků. Odpadky po lyžařích sbírali hlavně o víkendu, ale například 130 školáků z Desné v Jizerských horách se do práce pustilo už dříve. Stolitrové pytle plné nepořádku brigádníci odložili na více než 50 stanovištích. ČTK to řekl Martin Jaroušek ze Společnosti pro Jizerské hory, která úklid pořádala.

"Přijelo nám pomoci i více než dvacet žáků a jejich učitelů až z Uherského Brodu. Díky sponzorům jsme jim mohli zajistit bezplatné ubytování na horské boudě," uvedl Jaroušek. Od měst a obcí i od firem získá společnost 40.000 korun, což jí stačí na pokrytí nákladů spojených s jarním i podzimním úklidem hor.

"Někteří majitelé chat dávají dobrovolníkům zadarmo třeba gulášovou polévku a čaj. Jsou totiž rádi, když je příroda kolem nich čistá," řekl Jaroušek. Společnost pro Jizerské hory odveze pytle s odpadky ze stanovišť v Jizerských horách během příštího týdne. Jsou v nich hlavně PET lahve a také obaly od sušenek a prázdné plechovky od piva.

Nejvíce nepořádku zůstává po rekreantech v osadě Jizerka a na okolních hřebenech. Hodně odpadků, mezi nimi dokonce i automobilové pneumatiky, leží pravidelně u cesty z Ferdinandova do sedla Maliníku a u dalších hlavních turistických tras. V minulosti našli brigádníci rovněž ledničku a zbytky kamen, přírodu také zbavili menší černé skládky.

"O víkendu se neuklízelo jenom přímo v Jizerských horách, ale i v jejich okolí. Například karatistický oddíl z Rychnova vysbíral odpady z příkopů u lesa podél silnice do Jablonce nad Nisou-Kokonína. Kromě pneumatik tam ležely i odhozené injekční stříkačky. Dobrovolníci ale o nebezpečí nákazy při píchnutí o jehly vědí a nosí rukavice," konstatoval Jaroušek.

Akce "Ukliďme si Jizerky" se koná od roku 1999 vždy na jaře a na podzim a zapojit se do ní může každý, komu vadí odpadky podél cest. Stolitrové igelitové pytle na odpadky si zájemci vyzvedávají předem v městských informačních centrech informačních centrech nebo v sídle společnosti. Odpadky vždy naplní celý kontejner o objemu 20 metrů krychlových. "Jak v Jizerských horách přibývá v posledních letech turistů, tak bohužel roste i množství odpadků," shrnul Jaroušek.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí