zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kolem přípravy spalovny porušen zákon?

17.05.2005
Odpady
Kolem přípravy spalovny porušen zákon?

Hradec Králové - V Opatovicích se má nákladem 2,5 miliardy korun stavět spalovna odpadů. V první etapě se jich zde má spálit 96 tisíc tun. Tento záměr však vyvolal protesty řady okolních obcí. Vznikla i petice, kterou podepsaly 4000 lidí.

Veřejného projednání vlivu stavby na životní prostředí se v Pardubicích zúčastnili i organizátor petice občanů z Vysoké nad Labem Jiří Horák a předseda ochránců přírody z Čeperky Jiří Hemrlík, který je hradeckým rodákem a v Hradci pracuje. Oba šokovalo, že připomínky občanů jsou ignorovány a je snaha megalomanskou stavbu prosadit.

"Bude vážně narušeno životní prostředí v okolí naší obce. Není také jasné, kam se bude ukládat 30 tisíc tun škváry, která pálením odpadů vznikne. Projevuje se zde arogance moci, na názor lidí není brán zřetel a prosazuje se stavba, která bude vážným zásahem do krajiny a života lidí," uvedl Horák. Jiří Hemrlík upozornil, že byl porušen zákon 100/2001 Sb. o vlivu stavby na životní prostředí. Posudek na hodnocení dokumentace vlivu stavby na životní prostředí má být totiž vypracován nejdéle do 90 dnů. Jenže ten byl zadán 15. listopadu 2004 a dokončen 29. března 2005. Odpůrci stavby však svůj boj nevzdávají...

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí