zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chráněná území mají 24. května svůj svátek

19.05.2005
Příroda
Chráněná území mají 24. května svůj svátek

Od roku 1999 se z iniciativy Federace EUROPARC každým rokem slaví 24. květen jako Evropský den parků. Právě 24. května bylo v roce 1909 vyhlášeno prvních devět národních parků v Evropě, a to ve Švédsku. Nejenom v tento den, ale v týdnu následujícím i předcházejícím, se ve stovkách chráněných územích po celé Evropě konají tisíce akcí, které poukazují na význam ochrany přírodního dědictví Evropy.

 

Evropská federace EUROPARC zastřešuje 370 organizací z 38 zemí Evropy, které se starají o téměř 400 chráněných území. Jedná se nejen o národní parky, ale také chráněné krajinné oblasti či přírodní parky a biosférické rezervace.

 

Hlavním tématem letošního ročníku Evropského dne parků je soustava Natura 2000 a její význam pro člověka. Federace EUROPARC se proto letos dohodla s Evropskou komisí na tom, že se Evropský den parků spojí i s Komisí organizovanými Zelenými dny (Green Days), které mají za cíl rovněž veřejnosti poskytnout maximum možných informací o soustavě Natura 2000.

 

Akce k Evropskému dni parků se letos chystají ve všech čtyřech nárdoních parcích ČR i v 19 našich chráněných krajinných oblastech. Přímo v budově MŽP bude ke dni parků 24. 5. ve 13:00 zahájena výstava fotografií Petra Berkoviče a Davida Cysaře, nazvaná Labyrintem. Seznam akcí, probíhajících k letošnímu Evropskému dni parků v ČR, včetně kontaktních osob, je přílohou této tiskové zprávy. Můžete si jej také stáhnout ve formátu *.pdf z adresy http://www.env.cz (rubrika Tiskové zprávy).

 

 

Další informace:

Evropský den parků v ČR – http://www.europarc.cz

Evropský den parků v Evropě - http://www.europarc.org/international/data/edp.htm

Europarc – http://www.europarc.org

Green Days – http://www.eurosite-nature.org

Natura 2000 v ČR – http://www.natura2000.cz

Ochrana biodiverzity v EU - http://europa.eu.int/comm/environment/nature/home.htm

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí