zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zákon neprošel, ale stát ušetří 300 miliónů korun

19.05.2005
Obecné
Zákon neprošel, ale stát ušetří 300 miliónů korun
Zákon o výstavbě dálnic neprošel, ale ani ekologičtí aktivisté tak úplně nevyhráli a Ludmila Havránková, přes jejíž pozemky má vést dálnice D11, dál žije v nejistotě.
Zákon byl namířen proti ekologům, a ti se s ním už potýkat nemusí. Ale nepodařilo se jim zabránit tomu, aby D11 vedla skrz chráněný Libický luh po náspu. Požadovali pylony. A nepomohlo jim, že se spojili s Havránkovou. Ta se nemohla dohodnout na náhradních pozemcích za pole, přes která má dálnice vést před Hradcem Králové. Ekologové od ní odkoupili pozemky - každý dva metry čtvereční. Domnívali se, že jako vlastníci stavebních parcel posílí svou vyjednávací pozici, pokud jde o les.
V tom ale stát moc neustoupil. Půlkilometrový násep přes Libický luh totiž bude stát 170 miliónů korun, most by přišel na půl miliardy.
V náspu ale mají zůstat prostupy, spojující obě části lesa. A na přání ekologů se u Žehuně rozšíří "zelený most", umožňující bezpečný pohyb zvěře přes dálnici.
"Nevyhráli jsme, stromy se už vykácely a násep se staví," připouští jeden z aktivistů, Miroslav Patrik. Co bude dál? "Počkáme, jak se zachovají k paní Havránkové. Pokud jí konečně vyjdou vstříc, nebudeme dělat problémy," dodává.
Havránková ale zatím neví, s jakou nabídkou úřady přijdou. Vloni proti ní zahájily vyvlastňovací řízení, pak ho zase zastavily. Odmítla 29 miliónů korun a má jim za zlé, že v oblasti, kde hospodaří, stát své pozemky prodal. "Pak k nám chodili lidé, kteří je koupili, a nabízeli mi je za několik miliónů korun za hektar," vzpomíná Havránková.
"To skutečně byla chyba," připouští lidovecký poslanec Jiří Hanuš, který zákon prosazoval. Tvrdí ale, že nyní se stát chce dohodnout. "Dostala by peníze a za ty by si koupila pozemky od soukromých vlastníků. Úředníci by je pomohli nalézt," vysvětluje Hanuš.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí