zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelení odmítají výroky prezidenta republiky na adresu občanských iniciativ

25.05.2005
Obecné
Zelení odmítají výroky prezidenta republiky na adresu občanských iniciativ

Strana zelených zásadně odmítá výroky prezidenta republiky Václava Klause a dalších představitelů ODS na adresu občanských iniciativ a plně se ztotožňuje s jejich kritikou vyslovenou skupinou bývalých disidentů.  Zelení jsou navíc šokováni včerejšími výroky předsedy ODS Mirka Topolánka, který v souvislosti s občanskou společností přirovnal Evropu k „civilizaci před zánikem“ a občanské iniciativy označil za „iniciativy velmi nebezpečné, do kterých se někdy skrývá komunismus“.

„Klausův útok na občanské iniciativy, které hájí životní prostředí, lidská práva a zastupují stát v řadě oblastí včetně sociální pomoci potřebným, je nehorázný,“ řekl předseda Strany zelených Jan Beránek a dodal: „Demokracii ve skutečnosti oslabují korporace, které na rozhodování o mnoha věcech mají nelegitimně větší vliv než občané - vzpomeňme třeba na ČEZ, kterému jdou mnozí politici na ruku. Nemluvě o tom, že právě Václav Klaus bez mandátu útočí z pozice prezidenta proti Evropské unii a evropské ústavní smlouvě.“

„Myšlenkovou chudobu prezidentových výroků charakterizuje sotva pochopitelná zášť vůči aktivním, stranicky neorganizovaným občanům, kteří tvoří základní stavební kameny společnosti,“ upozornil člen předsednictva Strany zelených Martin Bursík.

Strana zelených naopak hodlá zvyšovat podíl občanů na rozhodování. Z toho důvodu má ve svém programu zakotvenu i pomoc při rozvoji nadací, podporu rozvoje občanských sdružení a spolků. „Strana zelených se sama zavazuje v tomto ohledu jít vždy příkladem, s veřejně prospěšnými občanskými iniciativami úzce spolupracovat, hledat v jejich prostředí inspiraci pro svůj program, vést s nimi soustavný dialog, nabízet jejich osobnostem místa na kandidátkách a část z prostředků státem uvolňovaných jako příspěvek za hlasy obdržené ve volbách věnovat přímo na rozvoj občanské společnosti,“ uvádí se v programu Strany zelených Vize ekologické demokracie.

kontakt:

Jan Beránek, předseda SZ, tel.: 604207305

Martin Bursík, člen PSZ, tel.: 603546586

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí