zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nevděčné krácení podle Bruselu

27.05.2005
Ovzduší
Nevděčné krácení podle Bruselu
Povolenky na vypouštění emisí skleníkových plynů jsou po snížení jejich objemu Evropskou komisí rozděleny mezi jednotlivá průmyslová odvětví, a to ve dvou variantách. Z těch vybere konečnou verzi Národního alokačního plánu vláda a vydá ji formou vládního nařízení. Návrh pro vládu připravilo Ministerstvo životního prostředí společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu. Celkové množství emisí CO2, schválené pro ČR Evropskou komisí, činí 97,6 milionu tun.

Nejproblematičtěji se jeví snížení ročního objemu přidělených povolenek zřejmě v chemickém průmyslu. Svaz chemického průmyslu vydal prohlášení, kde tvrdí, že nové návrhy, které vycházejí z hodnoty emisí v roce 2004, jsou pro rafinérský a chemický průmysl diskriminační a že podniky budou muset nakupovat povolenky v úrovni 400-800 milionů korun ročně. Svaz podporuje variantu, na které se shodly zaměstnavatelské svazy počátkem května, a to krácení počtu povolenek "všem stejně" o 7,5 procenta.

Ministerští úředníci, kteří měli nevděčnou roli povolenky krátit, ovšem rozhodovali podle skutečného vývoje v odvětvích, a to nejen v období 1999-2001, z něhož vycházela původní výpočtová základna, ale i z konkrétních výsledků za rok 2004. A právě v tomto roce měl chemický průmysl výrazně nižší emise, než se očekávalo.

V některých dalších oborech se skutečnost roku 2004 od předpokladů tolik nelišila. MPO ani MŽP tedy nechtělo stejný metr uplatnit na ty, kteří požadavky nadsadili víc, a na ty, kteří to učinili v menší míře. Žádný podnik nemusí snižovat emise pod úroveň roku 2004, to je prý podstatné. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Peciny je navíc rozdělení povolenek konstruováno tak, aby naprostá většina podniků mohla expandovat bez nutnosti nákupu.

AUTOR: MILENA GEUSSOVÁ
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí