zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Klaus je pro sjezdovku na Smrk, kvůli níž by padly hektary lesa

27.05.2005
Les
Klaus je pro sjezdovku na Smrk, kvůli níž by padly hektary lesa
FRÝDLANT - Prezident Václav Klaus se při návštěvě Libereckého kraje vyslovil pro vybudování sjezdovky na nejvyšší vrchol Jizerských hor - 1124 metrů vysoký Smrk. "Jako ekonom a lyžař bych ji stoprocentně podpořil," řekl Klaus na setkání se starosty z Frýdlantska. Kvůli lyžařskému areálu na Smrku by se však muselo vykácet zhruba 40 hektarů lesa.

Města a obce z Frýdlantska si od zimního střediska na Smrku slibují hospodářské oživení oblasti, jež se v Libereckém kraji potýká s nejvyšší nezaměstnaností. "Prezidentův názor respektuji, ale před rozhodnutím o povolení pro výstavbu lyžařského rekreačního centra na Smrku je nutné pečlivě zvážit, co dobrého přinese ekonomickému rozvoji regionu a co špatného přírodě," uvedl vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory Jiří Hušek.

Podle Huška by sjezdovce a lanovce na Smrk padly za oběť stromy vysázené v posledních 15 až 20 letech. Vyrostly místo smrků zničených především v 70. a 80. letech minulého století průmyslovými exhalacemi.

"Nejdříve ze všeho se musíme na regionální úrovni sejít se starosty i lesníky a položit na misky pomyslných vah všechno, co s vybudování lyžařského střediska na Smrku souvisí," upozornil Hušek. Domnívá se, že teprve potom může přijít na řadu lobbování u poslanců, na ministerstvech, ve vládě nebo u prezidenta. "Potřebujeme především, aby nám starostové průkazně doložili, jestli zimní středisko a na něj navazující služby opravdu přinese práci stovkám lidí," konstatoval Hušek.

Studie počítá na severozápadním svahu Smrku s asi 2,5 kilometru dlouhou centrální sjezdovkou se sedačkovou lanovkou. Menší sjezdovka by mohla vést také z nedalekého Měděnce. Uvažuje se rovněž vybudování retenční nádrže na umělé zasněžování svahů. "Pokud vím, tak by výstavba nového lyžařského centra stála přibližně půl miliardy korun. Města a obce by se pravděpodobně ucházela o příspěvek z Evropské unie," řekl Hušek.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí