zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Biodiesel má v Německu snížit emise vozů

30.05.2005
Ovzduší
Biodiesel má v Německu snížit emise vozů
Stále dotěrnější tlak Evropské unie na výrobu ekologicky šetrnějších vozů nutí všechny automobilky, aby hledaly východisko hlavně v alternativních pohonných hmotách.
Zpřísněné emisní limity EU, které začnou platit už za tři roky, totiž narážejí kvůli obrovským nákladům na výzkum a vývoj ekologičtějších motorů na odpor evropských výrobců vozů.

Cílem je snížit emise
Jak včera oznámil list Handelsblatt, konkurenční společnosti Volkswagen a DaimlerChrysler plánují stavbu motorů, které budou poháněny směsí ropných produktů a takzvaného biodieselu, vyrobeného z rostlinného materiálu. Ty mají významně, byť ne zcela, snížit emise oxidu uhelnatého a jiných škodlivin.
Obě společnosti podporují projekt ropného koncernu Royal-Dutch/Shell a firmy Choren, které chtějí dát zřejmě ještě letos do provozu v Německu závod na výrobu biodieselu z řepky olejky a dalších rostlin.
Mluvčí společnosti DaimlerChrysler uvedla, že dosavadní testy s touto příměsí přidávanou do tradičních pohonných hmot jsou velmi úspěšné. Tento německo-americký koncern počítá s tím, že biodiesel se může perspektivně podílet na celkové spotřebě v Evropě až dvaceti procenty.
Méně nadšená touto alternativní pohonnou látkou je bavorská automobilka BMW. Na své internetové stránce poukazuje na to, že její rozšíření bude brzdit nedostatek čerpacích stanic. A dodává, že cestu k omezení zdraví škodlivých emisí spatřuje ve vývoji revolučního pohonu vodíkovými palivovými články. Již v roce 2008 by v okolí Mnichova měly jezdit první sériové modely s touto technologií.
I když jsou ve zkušením provozu auta na ekologicky skoro čistý vodíkový motor na letišti v německém Frankfurtu a autobusy ve Washingtonu, jejich vývoj naráží zatím na mnohá úskalí.

Britská firma hlásí průlom
Především se velkým světovým automobilkám nepodařilo palivové články dostatečně miniaturizovat, aby nad přípustnou míru nezvyšovaly hmotnost vozu.
A za druhé řeší zatím nedostatečnou bezpečnost nádrží s tekutým vodíkem. Ten se v článcích mísí s kyslíkem ze vzduchu a vyrábí proud pro elektrický motor.
Agentura Reuters oznámila, že malé britské firmě CMR Fuel Cells se podařilo vyvinout vodíkový motor, který je desetkrát menší než existující modely.
Jedná už podle téhož zdroje o využití svého vynálezu s americkým ministerstvem obrany. Rozšíření vodíkového pohonu je však zatím spíše hudbou budoucnosti. Proto největší světové automobilky soustřeďují svou pozornost na výrobu takzvaného hybridního vozu, využívajícího dvou motorů, spalovacího a elektrického. Jeho výhodou je, že nejen šetří podíl benzínu či nafty, ale splňuje dosavadní emisní normy ve všech zemích.
Od roku 1997 již hybrid vyrábí jeho průkopník, japonská automobilka Toyota. Jeho podíl na japonském a americkém trhu je však zanedbatelný, i když se tam loni odbyt zdvojnásobil. Evropští výrobci zatím o tuto technologii neprojevovali velký zájem.

Porsche hledá alianci s VW
Jak však zjistil list Handelsblatt, společnost Porsche nyní vyjednává s největší evropskou automobilkou Volkswagen o spolupráci při výrobě hybridních vozidel. Nový model značky Cayenne by už měl mít tento pohon a u VW by se mohl týkat značky Touareg. Volkswagen tuto informaci nechtěl podle deníku "nikterak komentovat".
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí