zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Město Nýrsko se ptalo občanů

31.05.2005
Obecné
Město Nýrsko se ptalo občanů

Občané Nýrska měli v únoru a březnu tohoto roku možnost vyjádřit se k otázkám týkajícím se života ve městě. Dělo se tak prostřednictvím ankety realizované v rámci přípravy Programu rozvoje města Nýrska, který pro město zpracovává Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje spolu s Centrem pro komunitní práci západní Čechy.

 

Obyvatelé města jsou do přípravy programu zapojováni od samého počátku - měli možnost zúčastnit se jednání ke stanovení vize i jednání šesti pracovních skupin. V návaznosti na tato jednání byla mezi občany realizována anketa.

Občanů jsme se ptali jednak na obecné otázky týkající se jejich spokojenosti s prací zastupitelstva, jednak na otázky o konkrétních oblastech života ve městě – jeho vzhled, stav životního prostředí a infrastruktury, možnosti trávení volného času apod.

Prostřednictvím ankety měl každý občan Nýrska či spádové obce možnost vyjádřit svůj názor a ovlivnit tak podobu zpracovávaného dokumentu a tím i další směřování rozvoje města.

 

Celkem jsme získali a vyhodnotili názory od 106 občanů (resp. domácností) Nýrska nebo okolních obcí.

Z odpovědí respondentů vyplynulo, že většina z nich (61%)  je s prací radnice celkově spokojená. Za největší počiny radnice v posledních letech považují respondenti opravu komunikací a rekonstrukci ulic (53%), výstavbu sportovní haly při ZŠ Komenského (42%) a výstavbu nových bytů (30%).

Nejdůležitějšími oblastmi pro úspěšný rozvoj města jsou podle respondentů: průmysl a pracovní příležitosti (zvýšit počet pracovních příležitostí, vybudovat průmyslovou zónu, rozvoj podnikání), vzhled města (celková údržba a čistota města, oprava komunikací, vzhled náměstí) a cestovní ruch (zatraktivnit město pro turisty, zlepšit propagaci města). Velký zájem projevili respondenti o rozvoj volnočasových aktivit (ať už sportovních či kulturních) pro děti, mládež i dospělé.

V sociální oblasti lidem nejvíce leží na srdci péče o seniory (absence zařízení pro seniory), bydlení (nedostatek bytů větších než 2 1 a byty dostupné i pro sociálně slabší občany) a také nedostatečné zabezpečení služeb a obchodů.

V oblasti životního prostředí poukazují respondenti nejvíce na to, že v Nýrsku chybí klidné centrum (coby klidová zóna i centrum života), ale také na nedořešený systém sběru odpadů a centrální výtopnu na uhelné palivo.

Analýza odpovědí respondentů odhalila, že celkově nejproblematičtějšími oblastmi jsou oblasti infrastruktury, cestovního ruchu a volného času.

 

Výsledky ankety budou zahrnuty do prvního návrhu programu rozvoje města, který bude předmětem veřejného projednání. O termínu konání veřejného projednání budeme občany Nýrska včas informovat.

           

Všem účastníkům ankety děkujeme.

 

Jan Martínek (Centrum pro komunitní práci západní Čechy)

Ivana Hřebačková (Centrum pro komunitní práci západní Čechy)
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí