zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Emisní povolenky: na vládu zřejmě dorazí varianta B

01.06.2005
Ovzduší
Emisní povolenky: na vládu zřejmě dorazí varianta B
Ministerstvo průmyslu a obchodu zřejmě navrhne vládě ke schválení rozdělení povolenek na emise skleníkových plynů, které je vstřícnější k rafineriím a podnikům chemického průmyslu. Jde o variantu B, která je naopak méně výhodná pro energetické firmy. Informoval o tom vedoucí odboru ekologické energetiky MPO Ladislav Pazdera.
Podniky měly do konce minulého týdne možnost se k navrženým variantám vyjádřit. Podle Pazdery převažovaly negativní reakce. Například řada tepláren nesouhlasí s tím, že proti jiným sektorům jim není umožněn růst. Již dříve si stěžovali rafinérie, zástupci chemického průmyslu či zpracovatelé kovů.
Návrhy na rozdělení povolenek konkrétním podnikům zveřejnila ministerstva průmyslu a obchodu a životního prostředí před zhruba deseti dny. HN se jim podrobně věnovaly ve čtvrtek 26. května.
Obě varianty zohledňovaly emise z loňska, varianta B více upřednostňovala chemický průmysl a některá další odvětví. Varianta A zase byla výhodnější pro energetické firmy či papírenský průmysl.
Celkový objem povolenek rozdělný mezi české podniky na každý z roků 2005 až 2007 je 97,6 miliónu tun emisí včetně rezerv.
Systém obchodování s emisemi má zajistit zemím EU splnění závazků tzv. Kjótského protokolu. Znečišťovatelé obdrží určité množství povolenek.
Podnik musí následně každoročně odevzdat objem, který odpovídá emisím v předchozím roce. V případě, že firma emise sníží, může uspořené povolenky prodat. V opačném případě je bude muset nakoupit.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí