zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čeští lesníci obvinili MŽP za destrukci šumavských lesů

01.06.2005
Les
Čeští lesníci obvinili MŽP za destrukci šumavských lesů

Čeští lesníci viní ministerstvo životního prostředí z destrukce lesů v Národním parku Šumava. Ministerstvo je kritizováno za strategii nezasahování proti kůrovci, která způsobila v šumavských lesích obrovské škody. Volená strategie je uplatňována, aniž by ministerstvo zveřejnilo analýzu jejích výsledků a seznámilo občany s dopady poškození lesa na životní prostředí, život lidí v šumavském regionu a v neposlední řadě se škodami z hlediska ekonomického. Usnesli se na tom při zasedání Sněmu lesníků, který se konal 26. května 2005 v Srní.


„Sněm nezpochybňuje existenci a smysl Národního parku Šumava. Poukazuje však na významné rozpory mezi stavem lesů v NPŠ a ustanoveními nařízení vlády č. 163/1991 Sb., kterým byl národní park Šumava vyhlášen, a zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny,“ uvádějí v závěrečném prohlášení pořadatelé Sněmu, tedy zástupci České lesnické společnosti, Národního lesnického komitétu a České jednoty lesnické. Podle pořadatelů vede způsob práce MŽP k zesilování rozporů, komunikačním potížím v lokalitách, regionech a ve veřejnosti vůbec. Ani po čtrnácti letech existence národního parku se ministerstvu nepodařilo najít kompromis, který by byl přijatelný po všechny.


Kvůli podezření z nezákonného postupu ministerstva životního prostředí k ochraně lesů v NP Šumava podalo nedávno podnět České inspekci životního prostředí v Plzni a v Českých Budějovicích občanské sdružení Šumava 21. Poukazuje v něm na zjevné rozpory oficiální strategie s právními předpisy. Posláním národního parku je podle zákona uchování a zlepšení jeho přírodního prostředí a zachování typického vzhledu krajiny. Na významné části Národního parku Šumava (více než 2000 hektarů) došlo prokazatelně k poškození životního prostředí značného rozsahu, škody již dnes odborníci vyčíslují minimálně na deset miliard korun.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí