zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Unipetrol žádá zvláštní výhody

01.06.2005
Ovzduší
Unipetrol žádá zvláštní výhody

Ekologické organizace dnes (pondělí 30.5.) žádají vládu, aby povolenky ke znečišťování oxidem uhličitým rozdělila mezi jednotlivé podniky spravedlivě a nezvýhodňovala společnost Unipetrol.

Ministerstva životního prostředí a průmyslu a obchodu dnes začala připravovat finální návrh rozdělení exhalací poté, co v pátek skončilo připomínkové řízení. Unipetrol požaduje, aby se řídil klíčem výhodným pro chemický průmysl a rafinérie [1]. Znamenalo by to, že tyto dva sektory by mohly zvýšit své znečištění oproti dosavadnímu objemu o 23 procent – zatímco podniky, které do nich nespadají, pouze o 6 procent.

Na továrny Unipetrolu přitom připadá drtivá většina – skoro 95 procent – emisí obou odvětví.

Centrum pro dopravu a energetiku a Hnutí DUHA v dopise oběma ministerstvům žádají, aby necelých 98 milionů tun exhalací oxidu uhličitého bylo mezi jednotlivé podniky rozděleno rovnoprávně.

Unipetrol patří k nejhorším českým znečišťovatelům. Už dnes vypouští více oxidu uhličitého než všechny české kamiony a nákladní auta dohromady [2]. V poslední zprávě o ekologických výsledcích společnost přiznává, že nedokázala splnit ani své vlastní cíle, jež měly omezit její příspěvek ke globálním změnám podnebí [3]. "V oblasti ochrany světového klimatu Skupina Unipetrol zvolila strategii energetických úspor“ (str. 60), ale „cíl stanovený pro měrnou energetickou spotřebu...se nepodařilo splnit" (str. 74).

Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku řekla:

„Spravedlnost podle představitelů chemického průmyslu vypadá asi takto: lháře odměníme  a  potrestáme ty,  co  říkali pravdu.  Jak  jinak si  lze vysvětlit  boj  Svazu chemického průmyslu za absurdně vysoké navýšení emisních kvót o 23 procent? Návrh na krácení alokačního plánu podle klíče ‘všem stejně‘, který prosazuje, by totiž zvýhodnil ty, kterým se do původního limitu 107 milionů tun podařilo prolobbovat nejvíce a doplatili by na to ti, kdo přišli s poněkud méně přemrštěnými požadavky.“

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

„Celá roční historie příprav na obchodování s emisemi v podání české vlády a velkých znečišťovatelů by mohla posloužit za učebnicový příklad favorizování lobbistů špinavého průmyslu. Návrh, který nepokrytě zvýhodňuje společnost Unipetrol před ostatními podniky, je už jenom poslední perlička. Že obchodování s emisemi původně jaksi mělo sloužit ke snížení mimořádně vysokého českého znečištění, vláda a podniky už docela zapomněli.“

Kontakt:

Klára Sutlovičová, CDE, telefon 777 849 113, 274 816 571, email cde@ecn.cz

Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, 222 514 759, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Unipetrol požaduje, aby všem odvětvím byly povolené exhalace sníženy o 7,5 procenta oproti původnímu plánu, který vláda loni neúspěšně předložila Evropské komisi. V tomto návrhu ovšem právě chemický průmysl a rafinérie prosadili daleko větší nárůst exhalací než ostatní odvětví (chemický průmysl – o 35 %, rafinérie o 56 %, všechny ostatní podniky – o 14 %).

Ministerstva chtějí použít jiný klíč, kde by základem nebyl zamítnutý plán, nýbrž dosavadní exhalace. Všechny podniky zahrnuté do obchodování s emisemi by je mohly zvýšit asi o 7,5 %.

[2] Exhalace oxidu uhličitého z Unipetrolu v roce 2004 činily 5,45 milionu tun. Kompletní emise všech českých nákladních automobilů v roce 2003 (poslední dostupná data) činily 4,85 milionu tun.

[3] Společná environmentální zpráva skupiny Unipetrol za rok 2003, Unipetrol 2004
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí