zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tisíce tun materiálu z čističky slouží k rekultivacím

03.06.2005
Voda
Tisíce tun materiálu z čističky slouží k rekultivacím

Čistírna odpadních vod (ČOV) v Plzni vyčistí za rok více než 22 miliónů krychlových odpadní vody. Vedle vlastní vyčištěné vody tak produkuje i další materiály. Ročně je to přibližně 600 tun shrabků a 1200 tun písku. „Oba materiály jsou ukládány na zabezpečené skládce,“ říká tisková mluvčí Vodárny Plzeň Naďa Popová, „dalších asi 22 až 23 tisíc tun stabilizovaného odvodněného kalu, který je produktem čistění, slouží k výrobě rekultivačních směsí. Vedlejším produktem stabilizace kalu je i bioplyn. Ročně vznikne a následně je v tzv. kogeneračních jednotkách spáleno 3,5 mil. m3 tohoto plynu. Tím je vedle tepla vyrobeno přes 6 miliónů kWh elektrické energie.“

Do ČOV Plzeň je svedena, s výjimkou obvodu Křimice, který má zatím vlastní čističku, a Koterova a Radčic veškerá odpadní voda z Plzně. V některých okrajových částech jsou menší oblasti, kde je nakládání s odpadní vodou dosud řešeno odváděním vod do jímek a následně odvozem na plzeňskou ČOV.

Ta dosahuje velmi vysoké účinnosti čištění na všechny ukazatele a plní veškerou nyní platnou legislativu. Přesto již dnes počítá Vodárna Plzeň spolu s majitelem, městem Plzní, s její intenzifikací, na kterou se připravuje žádost o dotaci z EU.

Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí