zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Národní park podporujeme, ale chceme v něm zelené lesy, říkají šumavští lesníci

03.06.2005
Les
Národní park podporujeme, ale chceme v něm zelené lesy, říkají šumavští lesníci

Ani po čtrnácti letech existence národního parku se ministerstvo nedokázalo dohodnout s obcemi a odborníky na strategii, která by byla přijatelná po všechny. Zvolený přístup nezasahování proti kůrovci vyvolal podle lesnické veřejnosti v lesích Šumavy katastrofu a způsobil obrovské škody. Shodli se na tom účastníci VIII. sněmu lesníků, který se konal 26. května 2005 v Srní. „Sněm nezpochybňuje existenci a smysl Národního parku Šumava. Poukazuje však na významné rozpory mezi stavem lesů v NPŠ a ustanoveními nařízení vlády č. 163/1991 Sb., kterým byl národní park Šumava vyhlášen, a zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny,“ uvádějí v závěrečném prohlášení pořadatelé Sněmu, tedy zástupci České lesnické společnosti, Národního lesnického komitétu a České jednoty lesnické.

Lesníci viní ministerstvo, že uplatňuje zvolenou strategii, aniž by předložilo veřejnosti analýzu jejích výsledků a seznámilo občany s dopady destrukce lesa na více než 2000 hektarech na životní prostředí a život lidí v šumavském regionu a v neposlední řadě se škodami z hlediska ekonomického. „Způsob práce MŽP ČR vede k zesilování rozporů, komunikačním potížím v lokalitách, regionech a ve veřejnosti vůbec,“ prohlásili pořadatelé.

Kvůli podezření z nezákonného postupu ministerstva životního prostředí k ochraně lesů v NP Šumava podalo nedávno podnět České inspekci životního prostředí v Plzni a v Českých Budějovicích občanské sdružení Šumava 21. Poukazuje v něm na zjevné rozpory oficiální strategie s právními předpisy. Posláním národního parku je podle zákona uchování a zlepšení jeho přírodního prostředí a zachování typického vzhledu krajiny. Na významné části Národního parku Šumava došlo prokazatelně k poškození životního prostředí značného rozsahu, škody již dnes odborníci vyčíslují minimálně na deset miliard korun.


Zdroj: ÚZPI
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí