zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pohled na spálené ptáky oblomí i otrlého politika

08.06.2005
Příroda
Pohled na spálené ptáky oblomí i otrlého politika
Říkávají o mně, že jsem ekoterorista, tvrdí Pavel Křížek, vedoucí stanice pro handicapované živočichy. Má prý odvahu říkat nepopulární věci a nesmlouvavě volat svými argumenty k odpovědnosti i politiky na nejvyšších místech.
" Prošly mi rukama stovky opeřenců poraněných elektrickým proudem ze stožárů vysokého napětí. Ukažte mi někoho, kdo by mohl celé roky vydržet pohled na zuhelnatělé ptáky, kterým zaživa odpadávají křídla," vysvětluje Křížek, co předcházelo tomu, než se odhodlal vzít do ruky videokameru, aby síla obrazového svědectví pohnula svědomím odpovědných. Netušil, jak natočený materiál včetně vycpaných těl zmrzačených dravců nadchne odborníky z Národního muzea, že svolí k výstavě v prestižních prostorách.
Překvapivě ostré protesty některých zaměstnanců však zanedlouho učinily expozici s názvem Světlo pro Prahu jednou z nejnavštěvovanějších. " Chtěli ji zakázat, protože uklízečkám připadala příliš morbidní," odhaluje pozadí celé aféry. " Když se to proslechlo, začaly chodit další tisíce návštěvníků. Stále častěji se potom ozývaly hlasy, proč dravci v zemi s dlouhou tradicí ochrany přírody stále umírají za tak krutých podmínek," komentuje situaci, která nahrála jeho dalším snahám. Povzbuzen úspěchem rozhodl se přinést své svěřence přímo do kanceláří politiků. " Když mi říkali, že situaci změnit nelze, chtěl jsem, aby to vysvětlili i tomu zmučenému ptákovi," naznačuje Křížek něco ze způsobu jednání, jakým se mu později podařilo pro svou aktivitu získat podporu z nejvyšších míst. Mezi ty, kteří ve finále stáli na jeho straně, patřil také bývalý předseda vlády Vladimír Špidla.
" Na sloupy vedení se dnes postupně montují kryty, aby ochránily dravce," připomíná současnou situaci. Dlouhé spory neunikly pozornosti ani v zahraničí. " K smlouvám, v nichž je zakotven podobný způsob ochrany ptáků, se připojilo už dalších osmdesát států," uvádí výsledek dlouhého boje, na který je právem pyšný.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí