zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Z Jihočeské univerzity

10.06.2005
Příroda
Z Jihočeské univerzity

Biologická fakulta Jihočeské univerzity připravuje 1. ročník mezinárodní „Letní školy molekulární vektorové biologie“ o přenosu infekčních nákaz krev sajícími členovci, způsobujícími m.j.  malárii, lymskou boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu

Ve dnech 20. -  24. června 2005 se na Biologické fakultě Jihočeské univerzity uskuteční  první ročník „Letní školy molekulární vektorové biologie“ („Summer School on Molecular Vector Biology“).

Půjde o mezinárodní kurz pro vybrané studenty a mladé badatele z bývalého Československa, Rakouska a Anglie v celkovém počtu 40 účastníků. K přednášení a vedení praktických cvičení přijali pozvání  renomovaní odborníci z USA (M. Edwards, B. Luft, F. Noriega, J. Velenzuela),  z Rakouska  (I. Livey), ze Slovenska (M. Derdáková),  M. Bilej z Prahy. Přednášky povedou i pracovníci z pořadatelské Biologické fakulty a Parazitologického ústavu Akademie věd ČR v Českých Budějovicích

Pořadatelé využili jedinečné příležitosti, že se ve stejném termínu v areálu biologických ústavů a univerzity v Českých Budějovicích bude konat druhý mezinárodní kurz elektronové mikroskopie EMBO, a zařadili do programu i tři přednášky předních světových odborníků z oblasti využití elektronové mikroskopie při studiu biologického materiálu (G. Grifith, H. Schwarz, P. Webster).

Vektorová biologie je součástí moderního odvětví biologie infekčních nákaz přenášených krev sajícími členovci (jako jsou klíšťata, komáři, mouchy tsetse, krev sající ploštice atd.), která prodělává velmi bouřlivý vývoj v souvislosti s rostoucím zdravotnickým významem tzv. ´emerging infectious diseases´. Vektorová biologie studuje vektory přenašeče infekčních nákaz  i přenášené patogeny, (tedy) původce infekčních onemocnění lidí a zvířat, a také jejich vzájemné vztahy na úrovni celých organismů, buněk a jednotlivých molekul. Právě hlubší poznání mechanismů přenosu patogenů vektory na molekulové úrovni je předpokladem  úspěšné prevence a k ochraně před zákeřnými infekčními nemocemi přenášenými krev sajícími členovci jako je malárie, leishmanióza, ale také lymská borelióza a klíšťová encefalitida.

Význam tohoto zkoumání podtrhuje skutečnost, že jde o velmi závažná témata dotýkající se zdraví lidí na celém světě – ať již v podobě nečekaně se vynořujících infekcí (emerging diseases), ale bohuzel take v podobě  hrozby případného teroristickeho zneužiti patogenů či jiných přenašečů. 

První ročník Letní školy molekulární vektorové biologie se uskuteční díky finanční podpoře rozvojového projektu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy(37-168) a materiálně technické pomoci Biologické fakulty JU a Parazitologického ústavu Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.

Hana Bumbová                   
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí