zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

E-petice žádá zastavit těžbu v srdci Tater

14.06.2005
Příroda
Les
E-petice žádá zastavit těžbu v srdci Tater

Hnutí DUHA se dnes přidalo k emailové petici mezinárodní organizace WWF (World Wide Fund for Nature), která žádá slovenského preméra Mikuláše Dzurindu o zastavení těžby v srdci Tatranského národního parku.

Těžba v rezervacích a plánované takzvané jádrové zóně národního parku v Tiché a Koprové dolině začala před několika dny. Slovenské státní lesy nasadily těžkou mechanizaci a začaly těžit padlé stromy. Odvolávají se přitom na požadavky hasičů – ale dřevo odvážejí nejen z  cest potřebných při případném požáru, ale také z dalších míst. Zásah vážně ohrožuje bohatství a unikátní přírodní dědictví Vysokých Tater. Správa národního parku s ním nesouhlasí a nebyla o něm ani informována. Začala jej již vyšetřovat Slovenská inspekce životního prostředí.

K emailové petici slovenskému premiérovi se může každý přidat na webové stránce www.hnutiduha.cz.

Hnutí DUHA zároveň doporučuje dárcům, jejichž pomoc postiženým Tatrám směřovala do kapsy slovenských státních lesů, aby požadovali její vrácení. Státní lesy místo obnovy národního parku devastují těžbou i nejcennější přírodní rezervace.

Státní lesy s těžbou začaly pouze pár dní po zveřejnění zprávy mise Světového svazu ochrany přírody IUCN, která doporučila právě v připravované jádrové zóně národního parku veškeré polomové dřevo ponechat (Doporučení C.15, str. 5) [1].

Vichřice v listopadu 2004 poškodila 12 000 hektarů lesů v Tatranském národním parku. Ačkoli vědci, umělci, ekologické organizace i veřejnost na Slovensku i v zahraničí žádají, aby vláda umožnila přirozenou obnovu porostu, státní lesy začaly s těžbou.

Mrtvé a tlející dřevo je důležitou součástí přírodních ekosystémů. Závisí na něm řada druhů zvířat, hub a rostlin, zajišťuje stabilitu lesa, představuje důležitý zdroj živin a poskytuje ochranu pro vznik nového pralesa. Jeho odstranění povede k odplavení půdy na rozsáhlých plochách. Polomy a následující výskyt kůrovce patří do přirozeného vývoje pralesního ekosystému.

Juraj Vysoký, slovenský lesnický expert dunajsko-karpatského programu WWF, řekl:

„Jádrová zóna je srdce každého národního parku, kde se příroda musí ponechat přirozenému vývoji a nepřipadají v úvahu žádné umělé zásahy. Premiér Dzurinda má pravomoc zastavit těžbu a musí jí ihned využít.“

Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy v Hnutí DUHA, řekl:

„Kde jinde než v nejpřísněji chráněné zóně národního parku by se les měl ponechat přírodnímu vývoji? Pomoci zastavit poškozování Tater těžbou dřeva může kdokoli. Stačí pár minut a několik úderů do klávesnice. Také bych doporučil každému, kdo v dobré víře přispěl na obnovu Tater a jehož pomoc šla do kapsy státních lesů, aby požadoval vrácení svého daru.“

Zájemcům můžeme zaslat fotografie.

Kontakt:

Juraj Vysoký, WWF – dunajsko-karpatský program, telefon 00421 48 471 64 94, email jvysoky@orangemail.sk

Jaromír Blaha, Hnutí DUHA, telefon 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz

Poznámka:

[1] Crofts, R., Zupancic-Vicar, M., Marghescu, T., et Tederko, Z: IUCN mission to Tatra National Park, Republic of Slovakia, April 2005
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí