zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesníci mapovali výjimečné stromy ve vojenských lesích

14.06.2005
Les
Lesníci mapovali výjimečné stromy ve vojenských lesích

Příbram - Zajímavě rostlé stromy a především bizarních rozměrů rostoucí na pozemcích státního podniku Vojenské lesy a statky České republiky jsou zaneseny do evidenčních listů.

Každý strom se poté může dostat do seznamu, který zajistí jeho ochranu a možná v budoucnu i ošetření, aby se dožil ještě vyššího věku, pokud je nějak poškozen. Práce na mapování na území všech šesti divizí Vojenských lesů a statků ČR začala již v loňském roce, kdy projekt na záchranu významných stromů vyhlásilo generální ředitelství.

Mapovány byly stromy, které jsou výjimečné nejenom rozměry a vzrůstem, ale především věkem. Každý druh má však jiné parametry, co se týče obvodu kmene, aby splňoval podmínky evidence. Na území hořovické divize Vojenských lesů a statků ČR, která hospodaří ve vojenském prostoru ve středních Brdech, ale i na Nouzově mezi Berounem a Kladnem, je navrženo 45 stromů. Z toho v Brdech je to 29 jedinců.

"Evidence bude sloužit pro potřeby podniku a jejím smyslem je především ochrana věkovitých a památných stromů. Dokumentace obsahuje kromě jiných údajů odhad stáří, obvod kmene, výšku, zdravotní stav a přesnou dislokaci jedince," upřesnil ředitel hořovické divize vojenských lesů Aleš Škoda. Do navrženého seznamu chráněných stromů se mohou dostat například známé asi 400 roků staré duby na Záběhlé, dva obrovské přibližně 170 roků staré a asi 35 metrů vysoké smrky v údolí Červeného potoka nedaleko zříceniny hradu Valdek. Nejvíce jedinců se nachází na území obecnického polesí. Těch je celkem 16 a jsou mezi nimi různé druhy - javor mléč i klen, duby, smrk, jedle bělokorá, ale i lípa a jasan.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí