zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Armádní zakázku šetří policie

17.06.2005
Odpady
Armádní zakázku šetří policie
Třímiliardovou armádní zakázku na likvidaci nepotřebné munice začala prověřovat policejní protikorupční služba.
"Zabýváme se tím, věc je ve stadiu prošetřování. Víc v tuto chvíli nelze sdělit," potvrdil zájem policie ředitel protikorupční služby Jiří Pálka.
HN ve středu informovaly, že stát nemá zakázku pod kontrolou. To znamená, že zbytky munice představují "bezpečnostní riziko", a také to, že není jasné, jestli najaté firmy skutečně s municí udělaly to, za co jim armáda platí.
Ministerstvo obrany porušení zákona nebo zásadní pochybení odmítá. "Závěr našich kontrol vždy byl, že procesy jsou nastavené správně a ekologická likvidace probíhá v souladu se zákony i technickými podmínkami. Ale kontroly není nikdy dost, takže je dobře, když to policie prověří," řekl ministr Karel Kühnl.
Protikorupční služba zkoumá i okolnosti, za kterých byly smlouvy o likvidaci tisíců tun munice loni podepsány. Na Ministerstvu obrany má zakázku na starost úsek pod lidoveckým náměstkem Jaroslavem Kopřivou. A největší část zakázky - za víc než 2 miliardy - získaly bez veřejné soutěže Poličské strojírny ovládané Omnipolem podnikatele Richarda Hávy, který je řadu let přítelem lidoveckého šéfa Miroslava Kalouska. (HN letos v březnu například upozornily, že zbrojař Háva původně platil půdní apartmán na pražském Veleslavíně, kde žije Kalouskova rodina.)
Nejde přitom o jediné personální propojení aktérů zakázky. Ředitel Poličských strojíren Jaroslav Trávníček roky pracoval na Ministerstvu obrany právě v sekci vyzbrojování, pod kterou zakázka spadá. Jako kontrolor ve stejné sekci působí Jan Mrázek, který pět let působil v Omnipolu.
Všichni tvrdí, že profesní minulost na zakázku neměla vliv. "Zpracovával jsem k této otázce stanovisko pro ministerstvo a jasně napsal, že jsem neměl možnost nic ovlivnit," uvedl kontrolor Mrázek.
Že vazby fungují i po letech ale nechtěně potvrdil šéf Poličských strojíren Trávníček, když přiznal, že zná otázky, které HN tento týden k likvidaci munice zaslaly Ministerstvu obrany. "Četl jsem vaši připomínku na Ministerstvo obrany, vím, že jste měla pátou otázku na tuto oblast. Z vaší strany je to relevantní otázka, ale já jsem z armády pryč už sedm let, a nic jsem neovlivňoval," prohlásil Trávníček.
Totéž tvrdí i ministerstvo: "Role jmenovaných nemohla mít reálný vliv na způsob zadání a výběr dodavatele služeb v projektu."
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí