zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V nejcennějších partiích TANAPu by se těžit nemělo, píše Ambrozek Miklósovi

21.06.2005
Příroda
Les
V nejcennějších partiích TANAPu by se těžit nemělo, píše Ambrozek Miklósovi

„Na základě zkušeností z Národního parku Šumava Vás mohu, vážený pane ministře, ujistit, že příroda si dovede ztracenou rovnováhu najít sama bez umělých zásahů  většinou mnohem lépe než člověk.   Proto Vás prosím, abyste podle svých možností  zajistil pro TANAP ekologicky akceptovatelný a mezinárodně přijatelný vývoj,“ napsal ministr životního prostředí Libor Ambrozek svému slovenskému protějšku Lázslo Miklósovi v reakci na poslední vývoj při sanaci následků větrné bouře v Tatranském národním parku (TANAP).

 

Dopisem, který byl do Bratislavy odeslán dnes, reaguje Libor Ambrozek na zprávy o necitlivých zásazích v tatranské Tiché a Koprové dolině [1]. Slovenského ministra žádá o informace o dalším postupu jeho úřadu. Zároveň jej upozorňuje, že v České republice se osvědčil model, kdy v lesích národního parku nehospodaří dva rozdílné subjekty [2] , ale pouze ochrana přírody. Tím je zaručeno, že v národním parku bude mít přednost ochrana unikátního území před hospodářským využíváním.

 

„Tatranský národní park je platným a respektovaným členem evropské rodiny národních parků. Běžným standardem v těchto přírodně mimořádně cenných územích je v maximální míře omezit lidské zásahy v jádrových částech.  Je třeba, aby národní park měl velké a celistvé lokality,  kde co možná nerušeně probíhají přírodní procesy,“ konstatuje ministr životního prostředí Libor Ambrozek v dopise.

 

Poznámky:

[1] Viz například aktuální zpravodajství na stránkách http://www.ekolist.czhttp://www.wolf.sk.

[2] Na Slovensku je správcem národního parku jeho Správa, která podléhá Ministerstvu životního prostředí SR. Na území ale hospodaří Štátne lesy TANAP-u, které spadají pod Ministerstvo zemědělství SR.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí