zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pardubice nedaly zelenou

23.06.2005
Odpady
Pardubice nedaly zelenou
Rada města Pardubic včera při jednání městského zastupitelstva nedokázala prosadit záměr preferovat likvidaci komunálního odpadu jeho spalováním společností EV O, a. s., nebo jejím provozovatelem a do společnosti město zatím nevstoupilo. Nic to však nemění na faktu, že se bude dál odpadovým hospodářstvím intenzivně zabývat.

Projekt EVO - Energetické využívání odpadů v regionech Pardubického a Královéhradeckého kraje - má strategické cíle v rámci odpadového hospodářství obou krajů. Podle autorů má zajistit maximální využití odpadů jako náhrady primárních surovin, a tím má přispět k udržitelnému hospodaření s přírodními zdroji, vyloučit nebo minimalizovat negativní vlivy na zdraví lidí a životní prostředí při nakládání s odpady. Ctí též princip hierarchie nakládání s odpady, který upřednostňuje předcházení vzniku odpadů, poté jejich zhodnocení, které zahrnuje opakované použití, materiálové a energetické využití a upřednostňuje materiálové využití, zejména recyklace.

Zastupitelstvo Pardubického kraje rozhodlo 16. června, že budou zahájena jednání s městy a obcemi, aby se účastnily založení akciové společnosti EVO. Města a obce se však k otázce budování spalovny stavějí různě."Vzdálenost dovozu odpadu je nepřijatelná," řekl před časem starosta Svitav Václav Koukal (nestr.). "Spalovnu považuji za řešení, o kterém je třeba jednat," naznačil svůj souhlas starosta Holic Ladislav Effenberk (ČSSD). Předseda Českého svazu ochránců přírody Orlice z Hradce Králové Adam Záruba varuje, že by město Pardubice mohlo zůstat na řešení všech problémů, zejména finančních, s provozem dvoumiliardového projektu samo. Člen odpadové sekce Strany zelených Jiří Malík míní, že vstup Pardubic do projektu EVO, reprezentovaný dvěma miliony korun, by byl politickým šílenstvím a že se dají peníze využít na potřebnější věci.
Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí