zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přes odpor lidí se nepůjde, tvrdí Ambrozek

23.06.2005
Obecné
Přes odpor lidí se nepůjde, tvrdí Ambrozek

Podbořany - Hlubinná úložiště radioaktivních odpadů ani větrné elektrárny nemohou vznikat přes odpor obyvatel daných lokalit. Takový vzkaz vyslal k místním lidem v pondělí v podvečer Libor Ambrozek, ministr životního prostředí při návštěvě Podbořan. Pozvala ho tam krajská organizace KDU-ČSL.

Právě v tomto nejjižnějším cípu Ústeckého kraje se v současnosti zvažuje výstavba více než padesáti větrníků. Lokalita Lubenec-Blatno patří mezi šest míst v ČR připadajících v úvahu pro podzemní sklad vysoce nebezpečných radioaktivních materiálů. "Stát si nemůže vynutit, že v nějakém místě hlubinné úložiště vznikne, i když jsou místní jasně proti. Ty doby jsou už pryč. Bylo by to politicky neúnosné," míní Libor Ambrozek.

Zatím není jasné, zda právě obce dostanou v novele atomového zákona možnost účastnit se schvalovacího řízení pro výběr konkrétního podzemního úložiště. "Tam nahoře se toho bojí, protože obce by pak výběr zastavily," domnívá se Lucie Benešová, která vede občanské sdružení Severočeský ocelot brojící proti úložišti. V případě větrných elektráren až dosud samospráva na Podbořansku ctí postoje obyvatel a podle ministra se ještě nestalo, aby investor do stavby větrníků šel proti radnici.

Severočeské noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí