zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rumunsko: ekologické příležitosti

24.06.2005
Voda
Rumunsko: ekologické příležitosti
Rumuni investují prostředky z evropských fondů do ekologie. Uplatnění na tamním trhu tak mohou nalézt čeští dodavatelé špičkových zařízení a technologií na ekologické čistění odpadních vod, úpravy pitné vody a vodních čerpadel.
Čeští vodohospodáři se rovněž budou ucházet o projekty v rámci příprav rozsáhlých stavebních prací spojených s povinností rumunské strany implementovat rámcovou směrnici EU o vodě.
"V oblasti ekologie Rumunsko představuje nenasycený trh se značným potenciálem a jakožto kandidátská země EU musí vyhovět všem unijním direktivám. V tom vidíme možnosti pro českou vývozní alianci v oblasti vodohospodářství Czech Water Alliance, která je schopna nabídnout řešení zásobování pitnou vodou, čištění odpadních vod či řešení kalového hospodářství včetně projektového zpracování a relevantního softwarového vybavení," říká Jitka Hanzlíčková, generální ředitelka agentury CzechTrade.
Financování budou Rumuni řešit jednak ze státních prostředků, ale zejména ze zdrojů předvstupních fondů Evropské unie. Ekologie, komunální vybavení a především pak čističky odpadních vod a vše, co s tím souvisí, jsou investiční aktivity, kde se české firmy mohou v Rumunsku dobře uplatnit. Struktura rumunské poptávky po dovozu z Česka je velice rozmanitá. Zahrnuje celou škálu výrobků těžkého průmyslu včetně produktů chemického průmyslu, dřeva a jiných surovin, zboží lehkého průmyslu, ale i potravinářských výrobků.
S iniciativou Evropského společenství se nyní v Rumunsku otevírá i možnost investovat do ekologických technologií.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí