zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nakládání s odpady bude možná zdaněno nižší sazbou DPH

24.06.2005
Odpady
Nakládání s odpady bude možná zdaněno nižší sazbou DPH

PRAHA -- Nakládání s odpady bude možná zdaněno pětiprocentní sazbou dně z přidané hodnoty. Předpokládá to novela zákona o DPH, kterou předložil pražský magistrát. Sněmovna dnes předlohu postoupila do druhého čtení. Zastupitelé tvrdí, že zvýšení DPH vyvolalo jen v Praze za rok 2004 nárůst nákladů o 52,6 milionu korun. Předlohou se nyní bude zabývat sněmovní rozpočtový výbor.

Sněmovna přeřadila sběr a zpracování komunálních odpadů ze snížené do základní devatenáctiprocentní daňové sazby od 1. května loňského roku. "Tím došlo ke čtrnáctiprocentnímu zvýšení nákladů obcí na tomto úseku," tvrdí v důvodové zprávě zastupitelé Prahy. Sběr a zpracování komunálního odpadu zahrnuje také jeho svoz, využívání a odstraňování.

Zastupitelé navrhují, aby novela zákona nabyla účinnosti 1. ledna 2006. Tvrdí, že pokud by se například jen v Praze DPH ve výši 19 procent uplatňovala po celý rok, vyvolalo by to zvýšení nákladů na straně města téměř o 80 milionů korun.

"Současné zvýšení daně představuje zbytečnou finanční zátěž pro obce i občany a demotivuje snahu občanů třídit komunální odpad, a chránit tím životní prostředí. Legislativa EU umožňuje u této služby sníženou sazbu daně uplatnit," tvrdí zastupitelé.

Navrhovaná právní úprava, pokud bude přijata, bude představovat v příštím roce pro státní rozpočet snížení příjmů u DPH o 516 milionů korun. Na druhé straně však bude znamenat snížení finanční zátěže pro rozpočty obcí.

Zdroj: Deník veřejné správy

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí