zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rada EU pro životní prostředí se sejde v Lucemburku

24.06.2005
Obecné
Voda
Zemědělství
Chemické látky
Rada EU pro životní prostředí se sejde v Lucemburku

V pátek 24. června 2005 se v Lucemburku uskuteční letos již druhé řádné zasedání Rady EU pro životní prostředí. Delegaci České republiky povede ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Rada projedná řadu témat, zejména ochranu podzemních vod [1], otázku používání geneticky modifikovaných organismů (GMO), návrh směrnice zaměřené na vybudování prostorové informační infrastruktury INSPIRE [2] a připravovaný zákaz vývozu rtuti ze zemí EU [3]. „Česká republika jednoznačně podporuje připravovaný zákaz vývozu rtuti, který pomůže nejen přírodě, ale přispěje i ke zlepšení zdraví obyvatel. Rtuť se totiž objevuje i v potravinách, které sami jíme, například v rybím mase,“ konstatuje ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Ministři budou také diskutovat o nové chemické politice REACH, což je nový systém nakládání s chemickými látkami. Ten by měl zvýšit ochranu lidského zdraví a životního prostředí a zjednodušit stávající legislativu tím, že zavede stejný postup pro bezpečné používání všech chemických látek. Látky, které jsou z hlediska ochrany lidského zdraví a životního prostředí nejnebezpečnější, by měly být používány pouze tak, aby existující rizika byla minimalizována. Jejich používání bude postupně omezováno a nahrazováno vhodnými alternativami.

 

Poznámky:

[1] Ochrana pozemních vod – bude se jednat o návrhu směrnice, která by měla napomoci zlepšit jakost podzemní vody a má se stát součástí integrovaného rámcového přístupu k zajištění dobré kvality vod v celé Evropské unii.

[2] Strategie o rtuti -  jde o opatření k podpoře zdraví obyvatel a ochrany životního prostředí; spornou otázkou dosud zůstává stanovení pevného data zákazu vývozu rtuti ze zemí EU. Česká republika podporuje, aby se tak stalo v roce 2011.

[3] INSPIRE (INfrastructure for SPatial InfoRmation in Europe)  - projekt přípravy funkční infrastruktury pro poskytování geodat a geoinformací, který by měl napomoci lepšímu šíření a sdílení informací o životním prostředí mezi státy EU.

 

Další informace:

Geneticky modifikované organizmy (GMO) - www.env.cz

INSPIRE - www.ec-gis.org

Zákaz exportu rtuti - http://www.euractiv.cz/?a=show&cid=1065&sid=26&pid=26

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí