zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hluk oblbuje, náprava je v nedohlednu

28.06.2005
Hluk
Hluk oblbuje, náprava je v nedohlednu

Praha - Pokud český turista v létě zavítá do restaurace ve Francii, čeká ho kromě kulinářských zážitků také potěšení pro uši. Ticho a klid namísto písniček z uřvaných rádií. Pro mozek je to vítané občerstvení, "akustický smog" totiž prokazatelně ničí zdraví. Doma se ale ticha zatím nedočkáme.

Český vztah k hluku je s evropskými normami na štíru i jinde než v restauracích. Jako jediní z nováčků v EU jsme totiž nezvládli zapracovat do právního řádu evropskou směrnici o hluku. "Lhůta vypršela už v červenci 2004. Když se to mělo schvalovat letos na jaře, tak zákon vetoval prezident," připomněl Ivo Vaněk

z Národní hlukové observatoře.

Zákon na jaře neprošel proto, že jej levicoví poslanci obohatili o paragraf z úplně jiného soudku - chtěli zároveň krajům zakázat privatizaci nemocnic. To pobouřilo prezidenta Václava Klause, protestoval ovšem rovněž proti samotnému obsahu zákona: "Není o hluku nebo o ochraně lidského zdraví, ale o byrokratické kontrole života lidí."

S tím nesouhlasí experti z ministerstva zdravotnictví, kteří zákon nyní znovu chystají k projednávání."To je totiž absolutní nepochopení zákona," protestuje proti prezidentovi hlavní pražský hygienik Michael Vít. Jde o zmapování situace s hlukem, aby se zjistilo, ve kterých lokalitách potřebují ulehčit. Na to by pak republika mohla požádat o peníze z evropského fondu.

"Pokud to nebudeme mít zpracováno, v EU prostě řeknou: vy jste nic nechtěli - a budeme si prevenci proti hluku platit ze svého," vysvětlil Vít. Proto začal na přípravě strategických map hluku pracovat již teď, ačkoli žádný zákon zatím neexistuje.

Proti hluku v restauracích naopak ministerské nařízení existuje - jenže se moc nedodržuje. "Realita je úplně jinde než limity," říká kriticky Jan Stěnička z Hudební ekologické společnosti. Podle Víta se to ale změní až s dlouhodobou výchovou obyvatel: Hygienici odhadují nápravu na deset až patnáct let.

co bylo s návrhem zákona

Červen 2004 - vypršela lhůta pro zapracování evropské směrnice o hluku do české legislativy

Leden 2005 - sněmovna schvaluje zákon o hluku, ke kterému přidává paragraf zakazující krajům privatizovat nemocnice

Únor 2005 - zákon vetuje prezident a poslanci nesvedou jeho veto přehlasovat

Březen 2005 - Evropská komise zahajuje proti ČR řízení na vymáhání evropského práva

Aktuální stav - Hrozí pokuta a také to, že bez zákona o hluku přijdeme o část evropských peněz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí