zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nemak získal další stavební povolení

29.06.2005
EIA
Nemak získal další stavební povolení
Mexická společnost Nemak může až desetinásobně rozšířit svoji továrnu v průmyslové zóně Joseph poblíž Mostu. Krajský úřad v Ústí nad Labem totiž potvrdil stavební povolení, které rozšíření továrny umožní.
Stavební povolení na rozšíření továrny jednoho z největších investorů v zemi úřady přitom vydaly i přesto, že zatím není jasné, jak to vlastně dopadne s prvním stavebním povolením.

Soud musí opět rozhodnout
Krajský soud v Ústí nad Labem totiž bude muset znovu rozhodovat, jestli už první stavební povolení pro výstavbu továrny Nemak je platné a zda nejde o černou stavbu.
Nejvyšší správní soud ve svých rozhodnutích potvrdil, že nezákonný byl například souhlas s odnětím půdy ze zemědělského půdního fondu. To přitom bylo jedno z důležitých kroků, jež umožnily zahájení stavby továrny. Ekologové už avizovali, že chtějí stavební povolení zrušit a v případě úspěchu vyvolat jednání o odstranění továrny, kterou nyní označují za budovu postavenou načerno.
"Nejvyšším správním soudem potvrzené nezákonnosti v první etapě výstavby Nemaku se bezprostředně vztahují na stavební řízení pro rozšíření jeho továrny. Krajský úřad však uvedené zcela ignoroval. Poněkolikáté tak nezákonně rozhodl ve prospěch velkého investora," řekl Jiří Nezhyba z Ekologického právního servisu. Ten společně s rodinou sedláka Jana Rajtera proti tomu dlouhodobě protestuje. Ekologové už potvrdili, že se rozšíření závodu brání u soudu. Zástupci kraje oponují tím, že Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí soudu, a ne krajského úřadu.
Nemak už do svého závodu v průmyslové zóně Joseph, která má mít plánovanou rozlohu až 190 hektarů, investoval přes dvě miliardy korun. Do pěti let chce firma vyrábět 1,6 miliónu motorových hlav a zaměstnat přes pět set lidí. Do deseti let pak Nemak hodlá investovat dalších sedm miliard a po rozšíření výroby zaměstnat přes třináct set lidí. Firma spory mezi úřady a ekology nekomentuje.
Zástupci kraje a politici tvrdí, že továrna mexického investora je pro sever Čech velmi významná.
"Jde o strukturálně postižený region s nejvyšší nezaměstnaností v zemi. V případě odchodu Nemaku z regionu do zahraničí pak hrozí nebezpečí dalších arbitráží. Navíc by jejich vynucený odchod způsobil okamžitý odliv dalších potenciálních investorů," tvrdí vládní zmocněnec pro severozápadní Čechy Vlastimil Aubrecht.
Podle něj jde v případě úřadů o chyby spíše formální. "Mám pocit, že ekologická sdružení zneužívají všech možných právních kliček, aby zhatila podobné investice v Česku," dodal Aubrecht.
O pozemky v zóně Joseph navíc projevili zájem další investoři - čtyři zahraniční a jeden tuzemský. Ti chtějí využít osmnáct hektarů ploch a vytvořit až dvanáct set pracovních míst.
Jde například o skotského výrobce pečiva a cukrovinek Lightbody Celebration Cakes, společnost Sarrel, či panělského výrobce ocelového drátu Gabarro.

Nejde o náhodu, tvrdí EPS
Ekologický právní servis upozornil na problémy s nezákonnými postupy už při povolování provozu továrny LG.Philips Displays v Hranicích na Moravě. Právníci kritizovali i negativní dopady na okolí v případě další velké investice, stavby automobilky TPCA v Kolíně.
"Ze zkušeností vyplývá, že v případě investičních záměrů velkých nadnárodních společností státní orgány porušují zákon s cílem vyhovět přání zahraničního investora. Podle našeho názoru nemůže jít o náhodu," dodává Pavel Franc z EPS.
Úřady ale tvrdí, že postupují podle zákona. "Studie EPS vytrhuje v případě TPCA věci z kontextu," uvedla již dříve mluvčí vládní agentury CzechInvest Jana Víšková.

Jak se vyvíjela kauza mexické firmy Nemak
2000 - Plzeňští zastupitelé souhlasí s výstavbou továrny mexické společnosti Nemak, obyvatelé ale zahájili petiční akci proti stavbě.
2001 - Nemak se po protestech lidí rozhodl, že nepostaví svoji továrnu v Plzni, ale v Mostě. Vláda pro Nemak schvaluje investiční pobídky.
2002 - Veřejný ochránce práv Otakar Motejl označil odnětí zemědělské půdy pro stavbu továrny za nezákonné. V témže roce bylo zamítnuto konání místního referenda o územním plánu a stavbě továrny v obci Havraň.
2003 - Nemak zahájil výrobu a požádal o rozšíření továrny. Ústavní soud zamítl stížnosti proti nekonání referenda.
2005 - Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem. Ten bude muset znovu rozhodovat, zda v případě továrny Nemaku nejde o černou stavbu. Rovněž ústecký krajský soud zrušil dvě rozhodnutí mosteckého policejního ředitelství, jimiž zamítlo žádost o informace ohledně vyšetřování neuskutečněného referenda v Havrani.
Zdroj: Ekologický právní servis
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí