zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Z konference Biologicky rozložitelné odpady

29.06.2005
Odpady
Z konference Biologicky rozložitelné odpady
V Náměšti nad Oslavou se dne 19. a 20 května uskutečnila I. Mezinárodní konference s názvem „Biologicky rozložitelné odpady“.

Byla to vůbec první akce v České republice, při které byly  teoretické přednášky o problematice bioodpadů doplněny praktickými ukázkami práce strojů pro jejich zpracování. V průběhu dvou  dnů měli účastníci možnost vyslechnout řadu přednášek předních českých i zahraničních odborníků, které byly z větší části věnovány velmi aktuální problematice kompostování, ale nebyla opomenuta ani výroba bioplynu a mechanicko-biologická úpravu odpadů. Největší zájem byl o přednášky věnované možnostem financování, marketingu a praktickému uplatnění produktů biologické úpravy odpadů. Přínosné byly také informace pana Nickyho Scotta z anglické sítě komunitních kompostářů o realizovaných projektech spojujících kompletní aktivity týkající se bioodpadů – od sběru a zpracování až po využití kompostů pro pěstování ovoce a zeleniny nebo úpravu okolí v bytové zástavbě. Zajímavá byla část o zapojení drogově závislých či mentálně postižených osob do procesu výroby kompostů.

Přednášky věnované technice a technologiím pro kompostování byly doplněny, v rámci „Dnů kompostovací techniky“, předvedením práce strojů zařaditelných do kompostovacích linek od výrobců a dovozců této techniky prakticky z celé ČR. Předvedeny byly třídící a provzdušňovací ALLU lopaty, traktorový i samojízdný překopávač, štěpkovače  a prosévací síta pro finální úpravu kompostů. Častým námětem  diskusí bylo srovnání dvou předvedených technologií – kompostování ve vacích a na volné ploše. Debaty pokračovaly i při společenském večeru na zámku v Náměšti nad Oslavou.

Celková návštěvnost konference přesahující 100  účastníků  svědčí o velkém zájmu o tuto  problematiku. Podle následných ohlasů na konferenci se podařilo splnit hlavní záměr pořadatelů konference – upozornit na současné problémy kompostování a  přispět  k jejich řešení. Po četných kladných ohlasech zahájila pořádající Agentura ZERA přípravy II. ročníku konference, který se uskuteční předběžně v dubnu roku 2006.

Sborník přednášek z konference je možné objednat prostřednictví internetových stránek: www. komposty.cz nebo na adrese: Zemědělská a ekologická regionální agentura ZERA,  V. Nezvala 977, 675 71 Náměšť nad Oslavou, e-mail: zera@komposty.cz

Ing. Květuše Hejátková
Ing. Lucie Valentová Ph.D.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí