zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kroměříž už podruhé mezi nejlepšími evropskými městy

29.06.2005
Obecné
Kroměříž už podruhé mezi nejlepšími evropskými městy

Mezinárodní porota za účasti zástupců Evropské komise vybrala moravské město Kroměříž mezi 11 nejlepších měst Evropy v rámci soutěže o titul „Nejlepší v Evropě“ („The Best of Europe“) za provedení Evropského týdne mobility 2004. Kroměříž je ve skupině nejlepších spolu s městy Varna (Bulharsko), Koprivnica (Chorvatsko), Nantes (Francie), Kiel (Německo), Budapešť (Maďarsko), Krakov (Polsko), Leiria (Portugalsko), Donostia San Sebastian (Španělsko), Ženeva (Švýcarsko) a Glasgow (Velká Británie).

 

Kroměříž vybrala porota pro její kampaň k Evropskému týdnu mobility 2004 plnou nápadů, založenou na aktivitě dětí, které si problematiku bezpečnosti dopravy vysvětlovaly mezi sebou. „Loňská kampaň dobrým směrem ovlivnila také chování řidičů, ti začali být ohleduplnější, což je ku prospěchu dětem i městu“, říká místostarostka Kroměříže Olga Sehnalová.

 

Porota také ocenila trvalá opatření, která Kroměříž přijala (to jsou taková opatření, která slouží městu natrvalo i po skončení akce). V Kroměříži vybudovali protisměrný pruh pro cyklisty (v jednosměrné ulici)  a dále pak doplnili vozový park městské hromadné dopravy již třetím nízkopodlažním autobusem. V oblasti dlouhodobého rozvoje města porota také vyzdvihla kroměřížský Plán odstraňování bariér (přijatý v roce 2003), který je zaměřen na vytváření bezbariérového prostředí ve městě.

 

Kroměříž je členem Národní sítě zdravých měst ČR a organizuje řadu dlouhodobých projektů udržitelného rozvoje a mobility. Jedním z nich je i projekt WHO Bezpečná komunita, který má snížit dětské úrazy (sem patří také populární kampaň „Na kolo jen s přilbou“).

 

Soutěž o nejlepší Evropský týden mobility probíhá již třetím rokem a Kroměříž je již podruhé mezi deseti nejlepšími městy. Ocenění převezmou zástupci města na slavnostním večeru v rámci mezinárodní konference, která se bude konat 15. – 16. září v Londýně.

 

Další informace:

http://www.22september.org

http://www.env.cz/edba

http://www.mesto-kromeriz.cz

http://www.nszm.cz

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí