zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plzeňská teplárna chce spalovat mláto i šťovík

30.06.2005
Obecné
Plzeňská teplárna chce spalovat mláto i šťovík

Plzeň - Plzeňská teplárenská (PT), která připravuje stavbu kotle na biomasu za miliardu korun, v něm chce kromě odpadu z lesů spalovat také mláto z pivovaru, zbytky obilí a rychle rostoucí dřeviny. Už v roce 2008, kdy má být provoz třicetimegawattového kotle zahájen, by chtěla vyrábět zhruba 15 procent elektřiny z biomasy, které bude každoročně potřebovat 200 tisíc tun.

Řekl to Tomáš Drápela, ředitel městské teplárny, která nyní spotřebuje zhruba 550 tisíc tun uhlí a loni spálila ve fluidním kotli 35 tisíc tun dřevní štěpky z lesů na Plzeňsku.

"Jednáme s Prazdrojem. Mláta ze sladovny bychom mohli ročně odebrat až 80 tisíc tun," dodal. Firma bude dále jednat se všemi čtyřmi až osmi firmami, které získají licenci na výrobu bioetanolu. Právě o zbytky obilí (tzv. nedopalky) z této produkce by měla PT zájem. Teplárně už se také sami hlásí první farmáři z Plzeňska, kteří by s ní chtěli uzavřít dlouhodobou smlouvu na odběr rychle rostoucích dřevin typu šťovíku a topolu. Po dohodě s PT by tyto plodiny začali pěstovat místo tradičního obilí.

Budování kotle na spalování biomasy za 950 milionů korun schválila v pondělí valná hromada teplárny. Nový zdroj elektřiny a tepla by spaloval dřevní odpad z lesů z okruhu 80 kilometrů od Plzně, odkud jej lze podle studie odvézt 320 tisíc tun ročně.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí