zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nad bývalou skládkou visí otazník

01.07.2005
Odpady
Nad bývalou skládkou visí otazník

Žďárek - Dlouhodobé nepříjemnosti má Žďárek s černou skládkou. Nezákonnou skládku už se tu sice v posledních měsících podařilo v podstatě úplně zlikvidovat, někteří lidé na ni ale byli za léta, co tu stála, navyklí a menší hromádky odpadu sem někteří výtečníci ještě občas přivezou. Vystavují se přitom riziku vysokých pokut. Inspekce životního prostředí už tu několikrát úřadovala.

"Černou skládku tu kdosi založil už v osmdesátých letech a od té doby tu byla až donedávna. Nechali jsme zpracovat projekt asanace, a protože si likvidace skládky žádala pro nás nereálné náklady dva a půl milionu korun, přistoupili jsme na oboustranně výhodnou smlouvu se stavební firmou, která začala skládku zavážet velkým množstvím hlíny z výkopových prací ze stavby," sdělila starostka Žďárku Iva Havlíková. Zavážení začalo v listopadu loňského roku, největší zavážky proběhly na počátku roku letošního.

S firmou má obec platnou smlouvu, řada lidí sem ale byla po léta zvyklá vozit odpad a pokračují v tom. "Byly tam navezené i hromádky z koleček, " poznamenala starostka.

S bývalou skládkou jsou trvalé problémy. Několikrát ji obec musela nechat srovnat. V současnosti je plocha skládky zarovnaná a vysvahovaná. "Trvale je tam cedule se zákazem zakládání skládky, dříve tam byla závora i brána. Ty ale nefungovaly, protože jsou tam pozemky, které musejí být přístupné," uvedla Iva Havlíková.

V současnosti obec řeší, jak s pozemkem bývalé skládky naložit, protože samotné hrozby sankcemi proti nezákonným navážkám nestačí. I když už tu na základě udání několikrát byla Inspekce životního prostředí. "Ideální by prozatím bylo pozemek oplotit. V současné době je zarovnán a bude zaset travou," doplnila starostka.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí