zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Po kalamitě poničil lesy v Nízkých Tatrách oheň

04.07.2005
Les
Po kalamitě poničil lesy v Nízkých Tatrách oheň
Lesní požár v Nízkých Tatrách, který vypukl ve středu odpoledne, se včera podařilo dostat pod kontrolu a poté i zcela zlikvidovat. Požár zničil padesát hektarů lesa, přitom asi čtyřicet hektarů bylo na území postiženém minulý rok v listopadu vichřicí. Škody se zatím odhadují na dvacet sedm miliónů korun. "Úplně shořelo nebo bylo poškozeno na osmnáct tisíc kubíků dřeva," uvedl Ján Štefáník z Lesů Slovenské republiky.
Požár se z dosud neznámých příčin rozhořel v oblasti ležící ve výši kolem 750 metrů nad mořem v těžko přístupném terénu. Jde o největší katastrofu od loňské kalamity ve Vysokých a Nízkých Tatrách. Už ve středu hasiči hasili oheň v okolí Vyšných Hágů, kde shořelo v těžko přístupném terénu jeden a půl hektaru lesa. Podobně velké území shořelo minulý týden i v Nízkých Tatrách v místech, kde se předtím spalovaly zbytky dřeva z kalamity.
Od listopadové vichřice hasiči celkem zasahovali při devíti požárech. Přitom za posledních pět let bylo požárů v Tatrách celkem dvacet.
Na to, že lesům poničeným vichřicí bude především v létě kvůli turistům a velkému množství popadaného dřeva hrozit riziko požárů, už na jaře upozorňovali odborníci z Technické univerzity ve Zvolenu. Lesníci na základě jejich doporučení zahájili vytváření ochranných pásem, průseků a pásů, které od sebe oddělí jednotlivé části lesů a budou tak bránit tomu, aby se oheň rychle šířil korunami stromů. Tato opatření mají být hotova do konce července. "Dostatečnou prevenci se ale podaří zabezpečit až příští rok," uvedl po jednání vládního výboru pro obnovu a rozvoj Vysokých Tater ministr zemědělství Zsolt Simon.
Právě nebezpečím požárů a potřebnými protipožárními opatřeními Státní lesy zdůvodňovaly těžbu v nejpřísněji chráněných oblastech hor. Ekologické a ochranářské organizace z celé Evropy však proti tomu protestovaly a lesníci těžbu zastavili. Nyní se dohodli se Správou tatranského národního parku na tom, které cesty je potřeba kvůli nebezpečí požárů ještě uvolnit.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí