zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odpad ohrožuje životní prostředí

04.07.2005
Odpady
Odpad ohrožuje životní prostředí

Skládku nebezpečného odpadu si ze svého pozemku udělal v Malých Svatoňovicích Miloš Novotný. Na volném prostranství shromaďuje steré lednice a autobaterie.

Malé Svatoňovice - Přes léto se ve vysoké trávě tyčí staré chladničky naskládané tak, kam zrovna spadly. Nechybí ani dva vraky aut. Stará škodovka a žigulík. Na zemi se povalují desítky autobaterií, z kterých hrozí vylití kyseliny sírové. Skládka se pomalu zaplňuje už asi deset let. Sousedé s ironií v hlase říkají, že je to krása.

Složité dohadování

Obci se příliš nedaří navázat kontakt s majitelem pozemku a původcem skládky Milošem Novotným.

"Jednání s panem Novotným jsou velice komplikovaná. Zatím se nám podařilo zlikvidovat část skládky, kterou začal budovat u vlakového nádraží. Některé věci znovu odvezl ke svému domu," řekla starostka Malých Svatoňovic Eva Hylmarová.

Na pomoc se obecní úřad obrátil na odbor životního prostředí Městského úřadu v Trutnově. Tam ale starostce Hylmarové sdělili, že správní řízení je v kompetenci obce.

"Pokud se nám podaří pana Novotného zastihnout, což je problém, tak správní řízení zahájíme," dodala Hylmarová.

Proč skládka vznikla a zdali si Miloš Novotný uvědomuje, že staré autobaterie, které obsahují kyselinu sírovou a chladničky plné freonu, ohrožují životní prostředí, se nám nepodařilo zjistit. Nikde totiž není k sehnání.

Zákon o odpadech

Zákon č. 185/2001 o odpadech stanoví, jakým způsobem má být nakládáno s nebezpečným odpadem a kde může být uskladněn. Dále 66 stanoví pokutu do výše 300 tisíc korun tomu, kdo nezabezpečí odpady před nežádoucím znehodnocením, odcizením nebo únikem.

Krkonošské noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí