zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Děti už ftaláty neohrožují, pacienty však stále ano

08.07.2005
Chemické látky
Děti už ftaláty neohrožují, pacienty však stále ano

PRAHA/BRUSEL - „Máme velkou radost, že evropský parlament (EP) rozhodl o zákazu použití ftalátů v hračkách. Na druhé straně je třeba říci, že daleko více ftalátů než z hraček, se každodenně dostává přímo do těl pacientů při infuzích ze zdravotnických pomůcek z PVC. Doufáme tedy, že další omezení použití toxických látek se dotknou především zdravotnictví,“ okomentoval rozhodnutí evropských poslanců Marek Jehlička, tiskový mluvčí sdružení Arnika.

Na argument některých výrobců, že zákaz ftalátů může některé hračky zdražit, Arnika namítla, že je lépe zaplatit více peněz za bezpečný výrobek než méně peněz za výrobek, který ohrožuje zdraví dětí. „Zdražení navíc bude jen krátkodobé, pokud k němu vůbec dojde a pokud se nejedná v tomto případě jen o planou výhružku proPVC lobbyistů. Zákaz ftalátů totiž otevře trh alternativním výrobkům. Nejlepší by bylo, kdyby výrobci hraček úplně zapomněli na PVC, což je plast rizikový po mnoha stránkách, a obrátili se k jiným umělým hmotám (polypropylen, polyethylen, guma, silikon) či k přírodním materiálům,“ dodal Jehlička.

Připomněl, že ftaláty objevila Arnika také v některých obalech na potraviny z PVC, ačkoliv v České republice není použití ftalátů v obalech na potraviny povoleno. Viz tiskovou zprávu Arniky.

Ftaláty jsou velmi škodlivé látky, které působí nepříznivě na vývoj mužských reprodukčních orgánů a jsou toxické pro testikulární buňky, které zajišťují normální produkci hormonů a spermií. Nezanedbatelné jsou také jejich účinky na játra, ledviny, plíce a na srážlivost krve.
 
  
Zdroj: Arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí